”Vaatimus vastavuoroisuusperiaatteesta on perusteltu, ja sen eteen pitää ponnistella. Mutta yksipuolinen ele rajoittaa venäläisten oikeuksia toimii juuri toiseen suuntaan kuin lakialoitteen allekirjoittaneet kansanedustajat toivovat”, Liisa Jaakonsaari (sd.) kertoo tiedotteessaan.
Jaakonsaari näkee Venäjän Suomelle vastaavana mahdollisuutena mitä öljy on Norjalle. ”Pietari yksin muodostaa alueen, josta hyötyy Kymenlaakson lisäksi koko Suomi”, Jaakonsaari toteaa.
Jaakonsaaren mukaan myös viisumivapaus kannattaa toteuttaa. ”On mahdollista, että se lisää turvallisuutta, jos viisumin myöntämiseen liittyvän byrokratian sijasta resursseja kohdennetaan rajatarkistuksiin. Turvallisuus edellyttää ehdottomasti panostamista rajaturvallisuuteen.”
Jaakonsaari vahvistaisi myös venäjän kielen opiskelua. ”Toisen polven venäläisväestössä on Suomelle suuri potentiaali”, Jaakonsaari korostaa.