Lentokone nousee ilmaan Helsinki-Vantaan lentoasemalta., LEHTIKUVA / VESA MOILANEN

Litiumioniakuista syttyy tulipaloja USA:n lentoliikenteessä jo kahdesti viikossa

Tulipaloja on lähes 400 prosenttia enemmän kuin vuonna 2015.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Litiumioniakkujen aiheuttamat tulipalot ovat lisääntyneet räjähdysmäisesti Yhdysvaltain lentoliikenteessä, uutisoi CBS News viitaten Yhdysvaltain ilmailuhallinnon (FAA) tietoihin.

Ilmailuhallinnon mukaan litiumioniakkujen aiheuttamia tulipaloja on nyt 388 prosenttia enemmän kuin vuonna 2015, ja niitä tapahtuu jo lähes kahdesti viikossa.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Litiumioniakkuja löytyy arkipäiväisistä laitteista, kuten kannettavista tietokoneista, tableteista ja jopa sähköhammasharjoista. Akut voivat syttyä tuleen, mikäli ne ylikuumenevat tai vaurioituvat.

Viime heinäkuussa American Airlinesin lennolla San Franciscosta Miamiin puhkesi paniikki, kun kannettavan tietokoneen akku syttyi tuleen käsimatkatavaroissa olevassa laukussa.

CBS News kertoo kyselystä, jonka mukaan lähes 90 prosenttia matkustamohenkilökunnasta on huolissaan litiumioniakkujen riskeistä lennoilla. Kolmasosa matkustamohenkilökunnasta perää lentoyhtiöiltä enemmän toimia matkustajien turvallisuuden varmistamiseksi.

– Matkustajat eivät täysin ymmärrä, kuinka vakava riski on, sanoi Yhdysvaltain ilmailuhallinnon asiantuntija Ben Supko CBS Newsille.

Supkon mukaan matkustajien tulee tarkkailla laitteita lennon aikana ja ilmoittaa välittömästi miehistölle, jos laite lämpenee, värjäytyy tai pullistuu. Matkustajia varoitetaan myös laittamasta litiumioniakkuja ruumaan meneviin matkatavaroihin, sillä ruumassa syttyvät tulipalot on vaikeampi sammuttaa.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS