Roihuavia panssariajoneuvoja Kupianskin lähettyvillä. KUVA: 77. ilmahyökkäysprikaati.

Massiivinen Venäjän hyökkäys pysäytettiin – yli 40 ajoneuvoa liekeissä

Hyökkääjän eteneminen pysähtyi Ukrainan drooneihin.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Ukrainan asevoimat kertoo pysäyttäneensä Venäjän massiivisen hyökkäyksen pohjoisessa Itä-Ukrainassa. Asevoimat kertoo asiasta viestipalvelu X:ssä.

Venäjä koitti hyökätä noin 50 panssariajoneuvon voimalla Kupianskin rintamalohkolla lähellä Pištšanen kylää. Tavoitteena oli edetä länttä kohti ja saavuttaa Ukrainan hallussa olevan Oskil-joen rantatörmä. Hyökkäysryhmä oli panssarien lisäksi varustettu tehokkailla elektronisen sodankäynnin välineillä.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Hyökkäys kuitenkin kaatui Ukrainan puolustukseen.

Ukrainan maavoimien 92. hyökkäysprikaatin Akilles-pataljoona onnistui tiettävästi tuhoamaan tai vahingoittamaan droonien avulla jopa 40 venäläisajoneuvoa. Näistä 15 oli rynnäkköpanssarivaunuja ja 13 taistelupanssarivaunuja.

77. ilmahyökkäysprikaatin julkaisemalla videolla taas näkyy, että osa Venäjän panssareista tuhottiin vieri viereen.

Eräässä pellonreunassa on videon perusteella näkyvissä ainakin yksi tuhoutunut taistelupanssarivaunu, toinen tuhoutunut panssariajoneuvo sekä kaksi MT-LB -miehistönkuljetusvaunua, joista toinen on ilmeisesti hylätty ja toinen roihuaa ilmiliekeissä.

Akilles-pataljoonan komentajan Juri Fedorenkon mukaan Venäjä menetti hyökkäyksessä panssariajoneuvojen lisäksi myös kuorma-autoja sekä ainakin yhden mönkijän.

Toisin kuin eteläisemmässä Itä-Ukrainassa, Venäjä ei ole juuri onnistunut viime kuukausina etenemään Kupianskin suunnassa.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS