Mariupolin satama-alueella on palanut tänään. (Twitter)

Miehitetyssä Mariupolissa useita räjähdyksiä

Iskut kohdistuivat venäläisten miehitysjoukkojen logistiikkaan.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Venäläisten miehittämässä ja raunioittamassa Mariupolissa kuului eilen myöhään illalla 21, helmikuuta räjähdyksiä, joita oli ainakin 11, kertoo Mariupolin kaupunginvaltuusto tiedotteessaan.

Ensimmäinen räjähdys kuultiin kello 22.33. Osumia tuli ainakin AS-2-alueelle (keskustapiiri) ja Stan-3000 (Kalmiuksen piiri) oletettavasti miehittäjän joukkojen keskityskohtiin. Keskusta-alueella ja vasemmalla rannalla on kerrottu valaistus- ja viestintäongelmista.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Mariupolin kaupunginjohtaja Petro Andrjuštšenko ilmoitti, että kaupungissa on räjähtänyt 12 kertaa. Hän kertoo saaneensa vahvistetut tiedot siitä, että osuman saivat venäläisten ammusvarasto lentokentällä ja tukikohta Kalmiuksen piirissä. Kalmius on toinen Mariupolia halkovista joista.

Puolenpäivän aikaan 22. helmikuuta Mariupolin kaupunginvaltuusto ja Andrjuštšenko kertoivat, että venäläisten ilmahälytys alkoi soida ja tämän jälkeen kuului räjähdyksiä ainakin satama-alueelta. Osuman sai ainakin eräs varastorakennus. Räjähdysten myötä venäläiskoneet nousivat taivaalle.

Helmikuun aikana Mariupolissa on räjähdellyt, kuten Verkkouutiset on kertonut aiemmin tässä.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS