Ulkopoliittisen instituutin (UPI) johtaja Mika Aaltolan mukaan Suomen ja Euroopan tulevaisuus näyttää dynaamiselta, kun Venäjä häviää sodan.
– On hyvä keskittyä tähän yhä todennäköisimpään skenaarioon, sen sijaan, että aina kauhistelisimme passiivisesti aina seuraavaa Venäjän siirtoa ja tuomiopäivän aseita, Aaltola kirjoittaa Twitterissä.
Hänen mukaansa Venäjä voi vielä hämmentää. Aaltolan mukaan maksimissaan tämä tarkoittaa kaasuputkien tai kaapeleiden katkomista tai ydinkokeen suorittamista.
– Mutta nämä eivät muuta taisteluiden kulkua toiseksi. Nyt vaan apua Ukrainaan, siellä käydään kamppailua Euroopan tulevaisuudesta ja Suomen turvallisuudesta.
Aaltolan mukaan Ukrainan jälleenrakennus on mittava projekti, johon jo muualla valmistaudutaan. Energiasiirtymä on Euroopassa myös vauhdissa, mikä vähentää Venäjän kiristyskeinoja.
– (Vladimir) Putinin säilyessä vallassa huomiota kannattaa suunnata myös Venäjän patoamisen pitkäkestoisuuteen. Rajainfran kehittämiseen.
Lisäksi Suomen ja Ruotsin NATO-jäsenyys tuottaa Aaltolan mukaan tilanteen, jossa Suomi on maantieteellisesti kiinni lännessä ja Pohjois-Atlanttisessa maailmassa, johon se muutenkin kuuluu.
– Itämeren alue suhteellisen turvassa NATO-maiden puolustuskapasiteetin ylittäessä mennen tullen Venäjän kyvykkyydet, Aaltola linjaa.
1. Positiivisen kautta. Suomen ja Euroopan tulevaisuus näyttää dynaamiselta, kun Venäjä häviää sodan. On hyvä keskittyä tähän yhä todennäköisimpään skenaarioon, sen sijaan, että aina kauhistelisimme passiivisesti aina seuraavaa Venäjän siirtoa ja tuomiopäivän aseita.
— Mika Aaltola (@MikaAaltola) October 14, 2022