Vartija Keravan avovankilassa 14. kesäkuuta 2022. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

MTV: Rikoksista vangitut pääsevät sotkemaan tutkintoja

Laki ei anna vartijoille oikeutta kuunnella vankien yksityisiä keskusteluja.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Tutkintavankien yhteydenpitorajoitusten valvonta vankiloissa on käytännössä olematonta, kertoo MTV Uutiset.

Tähän saakka rajoitusten valvonta on ollut poliisin vastuulla. Rikosseuraamuslaitoksen (Rise) uuden tulkinnan mukaan poliisilla ei enää jatkossa ole toimivaltaa vankiloissa muuta kuin poikkeustilanteissa.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Risen mukaan laki ei anna vankiloiden viranomaisille oikeutta kuunnella vankien yksityisiä keskusteluja. Vankilalla pitäisi olla etukäteen saatu vihje tai perusteltu muu epäily siitä, että vanki rikkoo yhteydenpitorajoitusta.

Lakimies Esa-Pekka Hänninen myöntää, että vankiloiden mahdollisuudet valvoa esimerkiksi puheluita ovat vähäiset.

– Voimme varmistaa, että puhelinnumero kuuluu sille henkilölle, jolle on tarkoitus soittaa, Hänninen sanoo MTV:lle.

Keskusrikospoliisin rikosylikomisario Ari Sorosen mukaan valvonnan puute uhkaa laajasti esitutkintaa ja koko rikosprosessin oikeudenmukaisuutta.

– Pahimmillaan [vankien] yhteydenpitorajoitusten valvomatta jättäminen tarkoittaa sitä, että esitutkinnoissa näyttö saattaa vesittyä jopa kokonaan tai sitten vääriä henkilöitä tuomitaan vakaviin rangaistuksiin, Soronen sanoo.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS