Wagnerin sotilaita Soledarin kaupungissa. Kuvakaappaus videolta: YOUTUBE

Näin kävi kun Kreml edellisen kerran ilmoitti ”tulitauosta”

Pääsiäisenä tulisi olla tulitauko, mutta aiemman perusteella sitä ei tule ottaa kovin vakavasti.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Venäjän diktaattori Vladimir Putin ilmoitti julistavansa pääsiäiseksi ”tulitauon”, jonka tulisi kestää 19.–21. huhtikuuta. Itsenäinen venäläismedia Mediazona muistuttaa viestipalvelu Blueskyssa, että viimeisin tällainen tulitauko oli venäläisortodoksisen joulun aikaan 6.–7- tammikuuta 2023.

– Viime kerralla, vuoden 2023 ortodoksisen joulun aikaan 274 venäläissotilasta vahvistettiin kuolleen vain kahdessa päivässä. Taistelutoiminta ei koskaan tauonnut, kirjoittaa julkaisu viestissään ja jatkaa:

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Wagner-joukot kärsivät vielä enemmän: 149 taistelijaa sai surmansa 6. tammikuuta ja 180 taistelijaa 7. tammikuuta. Se on yhteensä 329 kaatunutta. Se on enemmän kuin vakinainen armeija yhteensä.  Tuon ”tulitauon” aikana Wagner aloitti brutaalin hyökkäyksensä Soledaria vastaan Bahmutin lähellä.

Mediazonan julkaisemasta pylväsdiagrammista käy ilmi, ettei tuota ”tulitaukoa” tilastollisesti voinut erottaa mitenkää muista taistelupäivistä. Itse asiassa varsinaisen joulun aikaan 24.–25. joulukuuta aikana venäläisiä kaatui vähemmän kuin Putinin julistaman ”tulitauon aikana”.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS