Yksityishenkilöiden pitää tarkistaa ja täydentää päätökset viimeistään huhtikuun 15. päivä, yhteisöjen viimeistään 30. huhtikuuta.
Jos kiinteistön tiedot ovat kunnossa ja ajan tasalla, päätökselle ei tarvitse tehdä mitään, kertoo ylitarkastaja Jaana Kuisma Verohallinnosta. Sen sijaan, jos kiinteistöön on viime vuonna tehty suuria parannuksia, ne pitää ilmoittaa nyt.
– Isoja parannuksia ovat esimerkiksi vesijohdon, viemärin tai koneellisen ilmastoinnin lisääminen, Kuisma kertoo.
Myös silloin, kun rakennuksen käyttötarkoitus on muuttunut eli esimerkiksi kesämökin on muuttanut vakituiseksi asunnoksi, muutokset pitää ilmoittaa kiinteistöveroilmoituksella.
Pienten rakennusten ilmoittaminen omistajan vastuulla
Uusi rakentamislaki tuli voimaan kuluvan vuoden alussa. Sen myötä alle 30-neliöisiin rakennuksiin ei enää tarvitse hakea rakentamislupaa. Verohallinto muistuttaa, että kaikki yli viiden neliön suuruiset rakennukset täytyy kuitenkin edelleen ilmoittaa Verohallinnolle, ja maksaa niistä kiinteistövero.
– Kun kunnilla ei uuden rakentamislain myötä ole tietoa alle 30-neliöisistä rakennuksista, Verohallinto ei enää automaattisesti saa kunnilta tietoa niistä. On siis rakennuksen omistajan vastuulla muistaa ilmoittaa tiedot, Kuisma sanoo.
Kaikki yli viiden neliömetrin kokoiset rakennukset pitää ilmoittaa – myös kesäkeittiöt, grillikodat ja autokatokset.
Uudistunut rakentamislaki koskee vuonna 2025 tai sen jälkeen valmistuvia rakennuksia. Vuonna 2025 aloitetut rakennukset ilmoitetaan keväällä 2026.
Tilaa e-lasku – 17 prosenttia maksoi viime vuonna myöhässä
Suurimmalla osalla kiinteistönomistajista kiinteistöveron eräpäivät ovat elo- ja lokakuussa tai syys- ja marraskuussa. Jaana Kuisma suosittelee tilaamaan veroista e-laskun omaan verkkopankkiin, jotta kiinteistöveron eräpäivä ei unohdu.
– Nyt kun kiinteistövero on muutoinkin ajankohtainen, kannattaa päätöstä tarkistaessa tilata OmaVerossa tai omassa verkkopankissa Verohallinnon e-laskut. Silloin kiinteistöverolaskun saa suoraan verkkopankkiin kaksi kuukautta ennen eräpäivää, Kuisma sanoo.
Jotta kiinteistöverolaskun saa e-laskuna, se pitää tilata verkkopankissa viimeistään kolme viikkoa ennen kiinteistöveron eräpäivää.
Viime vuonna noin 374 000 kiinteistönomistajaa maksoi kiinteistöveronsa myöhässä ja joutui maksamaan myöhästyneestä verosta korkoa.