Venäläisalus ampuu Kalibr-ohjuksen. www.youtube.com

Nato-hävittäjät lähetettiin pysäyttämään Venäjän ohjusta

Romanialaisten mukaan ohjus ei lopulta tullut maan ilmatilaan.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Kaksi Naton ilmavalvontatehtävässä toimivaa romanialaishävittäjää lähetettiin valmiuteen pysäyttämään Romanian ilmatilaa lähestyneen venäläisen risteilyohjuksen.

Asiasta kertoo Romanian puolustusministeriöön viittava Financial Times.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Romanian modernisoidut neuvostoaikaiset Mig-21 LanceR -koneet olivat ilmassa valmiudessa parin minuutin ajan kunnes vaaran katsottiin olevan ohi.

Romanian puolustusministeriön tiedotteessa kerrotaan, että koneet olivat suorittamassa harjoitustehtävää, kun ne päätettiin hälyttää kohti ohjusta ”reagointivaihtoehtojen lisäämiseksi”.

Ukrainan asevoimien komentaja Valeri Zaluzhnyi kertoi perjantaina kahden Venäjän Kalibr-risteilyohjuksen käyneen ensin Moldovan ja sitten Romanian ilmatilassa Venäjän ohjushyökkäyksen aikana.

Nato-jäsen Romania tiedotti kuitenkin myöhemmin, että sen asevoimat oli seurannut Mustaltamereltä ammuttua ohjusta, joka ei missään vaiheessa tullut maan ilmatilaan. Sen kerrotaan käyneen lähimmillään 35 kilometrin päässä Romanian alueesta.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS