Ukrainalaissotilaita ampumassa kranaatiheittimellä. AFP / LEHTIKUVA / OLEG PETRASIUK

Neuvottelut jatkuvat maanantaina Saudi-Arabiassa – Ukrainan edustajat skeptisiä

Neuvottelujen aiheena on mahdollinen tulitaukoehdotus ja sen yksityiskohdat.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Yhdysvaltojen on määrä tavata Ukrainan ja Venäjän neuvottelijat huomenna maanantaina Saudi-Arabian pääkaupunki Riadissa.

Ukrainan ja Venäjän edustajat eivät tapaa neuvotteluissa suoraan toisiaan. Keskustelun aiheena on mahdollinen tulitaukoehdotus ja sen yksityiskohdat.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Ukrainan edustajat suhtautuvat skeptisesti neuvottelujen mahdollisuuksiin edistää kestävää tulitaukoa, kertoo The Kyiv Independent.

Puolustajan edustajat ennakoivat, että tapaamisesta seuraa paljon lausuntoja, mutta vähän konkreettisia tuloksia.

Ukrainan parlamentin ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Oleksandr Merezhkon mukaan Venäjän presidentti Vladimir Putin mielipiteitä ei voi muuttaa neuvottelujen kautta. Hänen mukaansa ainoa keino saada aikaan tulitauko on lisätä painetta.

– Putin käyttää neuvotteluja vain propagandassa. Hän haluaa näyttää tasavertaiselta Yhdysvaltojen kanssa ja poliittisesti ei-eristetyltä. Hän ei ole kiinnostunut kestävästä tulitauosta, Merezhko sanoo.

Saudi-Arabiassa käytävien keskusteluiden keskiössä on aiemmin esille noussut 30 päivän tulitauko energialaitosten ja muun siviili-infrastruktuurin iskuissa.

Venäjä on rikkonut aiemman lupauksensa keskeyttää iskut Ukrainan energiainfrastruktuuria vastaan.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS