Novaja Gazeta häädetään toimituksestaan Moskovassa

Toimittajien sananvapaus Venäjällä on kaventunut lähes olemattomiin.
Novaja Gazetan toimitus Moskovassa. WIKIMEDIA COMMONS/NVO, CC-BY-SA-3.0
Novaja Gazetan toimitus Moskovassa. WIKIMEDIA COMMONS/NVO, CC-BY-SA-3.0
Novaja Gazetan toimitus Moskovassa. WIKIMEDIA COMMONS/NVO, CC-BY-SA-3.0
Novaja Gazetan toimitus Moskovassa. WIKIMEDIA COMMONS/NVO, CC-BY-SA-3.0

Venäjän riippumaton Novaja Gazeta joutuu jättämään pitkäaikaisen toimituksensa Moskovan keskustassa. Lehti on toiminut Potapovskin kujalla sijaitsevissa tiloissa 29 vuoden ajan.

Asiasta kertovat päätoimittaja Sergei Sokolov ja toimittaja Irina Gordijenko lukijoille lähettämässään kirjeessä. Maanpaossa toimiva venäläinen media Ekho on siteerannut kirjettä.

– Meidät yksinkertaisesti heitetään ulos, ja meille annetaan tuskin lainkaan aikaa pakata. Anna Politkovskajan museo suljetaan, ja surmattujen ystäviemme muotokuvia otetaan alas seiniltä, he kirjoittavat.

Toimituksen on lähteiden mukaan poistuttava tiloista 9. marraskuuta mennessä. Uutta toimitusta ei ole vielä löytynyt. Kirjeessä toimittajat kuvaavat edessä olevan ”muutto ei minnekään” ja sanovat heistä tulleen ”pakolaisia omassa maassamme”.

Yksi Venäjän viimeisistä riippumattomista medioista

Toimituksen häätö osuu tilanteeseen, jossa riippumattoman journalismin toimintatila Venäjällä on kaventunut lähes olemattomiin. Toimittajat ilman rajoja -järjestön RSF:n mukaan lähes kaikki riippumattomat venäläismediat on vuoden 2022 jälkeen kielletty, estetty tai luokiteltu ”ulkomaisiksi agenteiksi” tai ”ei-toivotuiksi organisaatioiksi”. Monet riippumattomat toimittajat ovat joutuneet lähtemään maanpakoon.

Novaja Gazeta on kuulunut harvoihin riippumattoman journalismin toimijoihin, joilla on edelleen ollut toimitus Venäjällä. Lehden toiminta on kuitenkin supistunut voimakkaasti viranomaistoimien seurauksena.

Novaja Gazeta keskeytti julkaisutoimintansa Venäjän aloitettua laajamittaisen hyökkäyksensä Ukrainaan vuonna 2022. Moskovan tuomioistuin perui myöhemmin samana vuonna lehden painetun version medialuvan.

Syyskuussa 2026 Venäjän viranomaiset luokittelivat Novaja Gazetan ”ulkomaiseksi agentiksi”. Nyt lehden on luovuttava myös toimituksesta, johon liittyy merkittävä osa sen historiasta.

Rakennuksessa sijaitsee muun muassa vuonna 2006 murhatulle toimittajalle Anna Politkovskajalle omistettu museo, joka suljetaan muuton yhteydessä.

Venäjän syyskuun viljanvienti jäi alle viidennekseen viimevuodesta.
Aika ajoi STT:n uutistoimituksen ohi, eikä se kyennyt uudistumaan, sanoo ministeri.
Mediayhtiöt pelaavat suurella riskillä, arvioi tietosuoja-asiantuntija Harto Pönkä.
Mainos