Oikeusasiamies: Poliisi antoi Uudenmaan rajalla perusteettomia sakkoja

Valmiuslakirikkomuksen yritystä ei ole säädetty rangaistavaksi.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Oikeusasiamiehen hankkimien selvitysten perusteella poliisi on Uudenmaan rajaa valvoessaan antanut useita perusteettomia sakkovaatimuksia yrityksistä ylittää maakuntaraja.

Valmiuslain nojalla annetun liikkumisrajoituksen rikkomisen yritystä ei ole säädetty rangaistavaksi.

Eduskunnan oikeusasiamies Petri Jääskeläinen selvitti poliisin sakotuskäytäntöä omasta aloitteestaan. Selvityksessä kävi ilmi, että valvontaoperaatiossa oli tehty linjaus, että mikäli kertaalleen käännytetty henkilö pyrkii uudestaan maakuntarajan yli ilman hyväksyttävää syytä, hänelle voitiin antaa sakkovaatimus valmiuslakirikkomuksesta.

Rikoslain mukaan rikoksen yrityksestä rangaistaan kuitenkin vain, jos yritys on tahallista rikosta koskevassa säännöksessä säädetty rangaistavaksi. Valmiuslakirikkomuksen yritystä ei ole säädetty rangaistavaksi. Vakaa tai toistuvakaan yritys ylittää maakuntaraja vastoin valtioneuvoston asetusta ei siten ole ollut rangaistavaa.

Poliisin antamat sakkovaatimukset eivät ole asian lopullisia ratkaisuja, vaan lopulliset ratkaisut tekee syyttäjä. Oikeusasiamies pitää perusteltuna, että syyttäjät käyvät läpi kaikki tapaukset, joissa valmiuslakirikkomuksesta on annettu sakkovaatimus ja varmistavat, että niissä on tehty tai tehdään lainmukainen ratkaisu.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS