Asuinkerrostalot kärsivät pieniä vaurioita Moskovaan eilen tehdyssä lennokki-iskussa. LEHTIKUVA / AFP, AFP / LEHTIKUVA / KIRILL KUDRYAVTSEV

Pekka Toveri: Tämä alkaa haista valeoperaatiolta

Evp-kenraali epäilee Venäjän olleen Moskovan lennokki-iskujen takana.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Kokoomuksen kansanedustaja, kenraalimajuri evp. Pekka Toveri sanoo Moskovaan tiistaiaamuna tehtyjen lennokki-iskujen haiskahtavan Venäjän omilta toimilta.

– Kun katsoo iskun suoritustapaa ja kohteita sekä venäläisten poliitikkojen reaktioita, alkaa haisemaan venäläisten valeoperaatiolta jolla perustellaan iskuja Kiovaan ja tulevia vapauksien kiristyksiä ja mobilisaatiota, Toveri kirjoittaa.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Useat moskovalaiset rakennukset kärsivät eilen pieniä vaurioita lennokein tehdyssä iskussa. Kaksi kerrostaloa evakuoitiin iskujen johdosta, eikä niissä loukkaantunut yhtään ihmistä. Ilmatorjunta ampui alas useita lennokkeja.

Venäläisen oppositiomedia Mozhem Objasnitin mukaan yksi kohteista oli kaupungin lounaispuolella sijaitseva Moskovan eliitin suosima asuinalue Rubljovka.

Viron entinen presidentti Toomas Hendrik Ilves puolestaan kertoo olevansa varma, että Venäjä on itse iskujen takana. Ilves kertoo iskujen muistuttavan häntä 1990-luvun lopun Moskovan kerrostaloihin tehdyistä pommi-iskuista, joiden tekijäksi Venäjän turvallisuuspalvelu FSB:tä on epäily.

– Sen jälkeen, kun (Vladimir) Putinin FSB räjäytti rakennuksia Moskovassa syyttäen siitä tshetsheenejä, ei ole mitään syytä uskoa, että nämä iskut ovat Ukrainan toteuttamia, Ilves kirjoittaa Twitterissä.

– Mikään ei vakuuta minua siitä, että nämä hyökkäykset Moskovaan olisivat mitään muuta kuin tyypillisiä venäläisiä valeiskuja.

LUE MYÖS:
Lennokkihyökkäys Moskovassa videolla – ilmapuolustus tulittaa (Verkkouutiset 30.5.2023)
Lennokkien kerrotaan iskeneen Kremlin eliitin alueille: Lähellä jopa Vladimir Putinin talo (Verkkouutiset 30.5.2023)

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS