Pekka Toveri Venäjän uhasta: Kaappausta tukeva alus pitäisi upottaa

Venäjän uhkauksiin tulee vastata niin voimakkaasti, ettei niitä uskalleta toteuttaa, sanoo europarlamentaarikko.
Amiraali Viktor Liina ja Vladimir Putin Varjag-ohjusristeilijän ohjaamossa 12. elokuuta 2026. AFP / LEHTIKUVA / GAVRIIL GRIGOROV
Amiraali Viktor Liina ja Vladimir Putin Varjag-ohjusristeilijän ohjaamossa 12. elokuuta 2026. AFP / LEHTIKUVA / GAVRIIL GRIGOROV

Europarlamentaarikko Pekka Toveri (kok./EPP) pitää Venäjän presidentti Vladimir Putinin uhkauksia länsimaiden kauppalaivojen pysäyttämisestä kovina, mutta arvioi Venäjän merivoimien todellisen toimintakyvyn olevan huomattavasti puheita rajallisempi.

Putin uhkasi keskiviikkona Venäjän vastaavan samalla mitalla, jos Euroopan maat alkavat takavarikoida Venäjään kytkeytyviä kauppa-aluksia. Hän sanoi Venäjän voivan toimia muuallakin kuin niillä merialueilla, joilla venäläisaluksia pysäytetään. Venäjän Tyynenmeren laivaston komentaja Viktor Liina puolestaan ilmoitti joukkojensa olevan valmiita tarkastamaan ja pidättämään Venäjän ”epäystävällisinä” pitämien maiden aluksia.

Toveri kommentoi Putinin puheita viestipalvelu X:ssä ja jakanut samalla niistä kertovan Helsingin Sanomien artikkelin.

– Kovia sanoja diktaattorilta, jolla on merikapeikkojen rajoittama rannikkolaivasto, joka on noin 1/8 osa Naton laivastoista ja jolla ei ole ilmatulitukea avomerellä. Ja joka ei uskalla operoida edes Mustallamerellä Ukrainan meridroonien pelossa, Toveri kirjoittaa X:ssä.

Toverin mukaan Venäjän mahdollisiin toimiin on tästä huolimatta syytä varautua. Hänen arvionsa mukaan Moskova voi yrittää koetella länttä, jos se uskoo vastatoimien jäävän poliittisen epäröinnin vuoksi heikoiksi.

– Toki kannattaa varautua Venäjän toimiin, voivat jotain tehdä luottaen lännen poliitikkojen saamattomuuteen. Mutta jos kaappaavat kansainvälisillä vesillä kulkevan länsimaisen laivan, ainoa oikea toimi on tarvittaessa upottaa kaappausta tukeva alus ja ottaa rahtilaiva takaisin.

Putinin uhkaus liittyy länsimaiden kiristyneisiin toimiin Venäjän niin sanottua varjolaivastoa vastaan. EU on laajentanut aluksiin kohdistuvia pakotteita, ja Euroopan maat ovat ryhtyneet aiempaa aktiivisemmin pysäyttämään ja tarkastamaan Venäjän öljykauppaan yhdistettyjä aluksia. Venäjä on puolestaan alkanut käyttää sota-aluksia kauppalaivojensa suojaamiseen.

Verkkouutiset on kertonut aiemmin Venäjän siirtäneen sota-aluksia varjolaivastonsa suojaksi myös Itämerellä. Suomen sotilastiedustelu on arvioinut Venäjän osoittaneen valmiutta käyttää kovia otteita alusten suojaamiseksi.

Toverin mukaan ratkaisevaa olisi se, kuinka voimakkaasti länsi vastaisi mahdolliseen venäläiseen kaappausyritykseen.

– Jos reagoidaan voimakkaasti, Venäjä jättää meriliikenteen rauhaan. Jos ei reagoida, annetaan Venäjälle väline kiristää ja häiritä koko Euroopan meriliikennettä ja kansainvälistä kauppaa. Siihen meillä ei ole varaa.

Asejärjestelmän kerrotaan hyödyntävän tekoälyä kohteiden itsenäiseen etsimiseen ja valintaan.
Maanpetossyytteiden käyttö on laajentunut voimakkaasti Ukrainan sodan aikana.
Mainos