Petteri Orpo Smolnassa 5. maaliskuuta. LEHTIKUVA / MIKKO STIG

Petteri Orpo Ylellä: Kokoomukselle veronkorotukset ja laina eivät ole ratkaisu

Puoluejohtaja haluaa jokaiselle alueelle omalääkärimallin.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Yle aloitti tiistaina kunta- ja aluevaalitenttien sarjan. Pääministeri ja kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo totesi avauspuheenvuorossaan, että näissä vaaleissa on kyse arjen turvallisuudesta, joka rakennetaan kunnissa ja hyvinvointialueilla.

– Pidämme myös huolta yrittämisen edellytyksistä ja veronmaksajien rahoista. Meille veronkorotukset ja laina eivät ole ratkaisu, Orpo sanoi.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Hän jatkoi, että usealla hyvinvointialueilla on ollut haasteita talouden ja palveluiden kanssa.

– Minun viestini tänään on, että tämä on tehtävissä, saamme nyt viestejä eri puolilta siitä että kova työ tuottaa tulosta, mennään oikeaan suuntaan.

Isoin asia Orpon mukaan on hoitoon pääsy.

– Aiomme toteuttaa jokaisella alueella sen, että vastassa on omalääkäri tai omahoitaja, kun apua tarvitsee. Ja että yli 65-vuotiaat pääsevät yksityiselle julkisen hinnalla.

– Tämä kaikki on tehtävissä kun vain tahtoa on ja meiltä sitä löytyy, Orpo päätti puheensa.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
Elintarviketeollisuus

Suomen elintarvikevienti viriää

Maataloustuotteiden ja elintarvikkeiden viennissä tapahtui positiivinen muutos viime vuoden aikana.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS