Poliisi on huolissaan huumekaupan leviämisestä kouluihin. Asiasta uutisoi Länsiväylä.
Länsi-Uudenmaan poliisin komisario Hannu Väänänen kertoo, että hänen kokemuksensa mukaan jopa 14-vuotias saattaa pyörittää huumekauppaa. Nuorimmat kiinniotetut huumemyyjät ovat olleet 12-vuotiaita.
Osaa nuorista kiinnostaa katujengi-ilmiö, jossa ihannoidaan rikollista elämää. Ilmiöön liittyvät esimerkiksi uhkailu, ryöstöt, alistaminen ja huumausaineet. Nuorten suhtautuminen huumausaineisiin vaikuttaa lieventyneen.
– Kun olemme kysyneet nuorilta, että miksi et ole koulussa tai koita mennä töihin, he sanovat, että se on liian työlästä. He ottavat taskusta pussin, jossa on tuhansia euroja, ja sanovat, että tässä on syy, komisario kertoo.
Hannu Väänänen toivoo, että kouluihin pystyttäisiin lähettämään ehkäisevää päihdetyötä tekeviä koulupoliiseja. Poliisilla ei kuitenkaan ole tähän voimavaroja, sillä aika kuluu kiireellisiin hälytystehtäviin sekä vakavien rikosten tutkimiseen.
– Lähettäisin poliiseja kouluille, jos saisin päättää. On se haave, että nuorilla olisi luotettava poliisi, jonka kanssa keskustella, Väänänen sanoo LV:lle.