Kaikki valtiosektorin työriidan osapuolet ovat hylänneet valtakunnansovittelijan sunnuntaina antaman sovintoehdotuksen. Sovittelua jatketaan huomenna tiistaina aamupäivällä.
Poliisien lakko toteutuu näin ollen Länsi-Uudellamaalla. Se alkaa tiistaina 15. huhtikuuta ja kestää kaksi vuorokautta.
Espoon pääpoliisiasema, Kirkkonummen poliisiasema, Lohjan poliisiasema ja Raaseporin poliisiasema ovat kaikki kiinni asiakkailta lakkopäivinä. Poliisiasemilla työskentelee pääasiassa suojelutyön piiriin kuuluvia tehtäviä hoitavia henkilöitä.
Tämä tarkoittaa, että esimerkiksi rikosilmoitusten vastaanotto ja poliisin lupapalvelut ovat kiinni kaikilla Länsi-Uudenmaan poliisilaitoksen poliisiasemilla. Rikosilmoituksia voi tehdä verkossa myös lakon aikana tai vaihtoehtoisesti muiden poliisilaitosten asemilla.
Poliisihallitus ja Länsi-Uudenmaan poliisilaitos ovat neuvotelleet henkilöstöjärjestöjen kanssa mahdollisen lakon aikaisen suojelutyön sisällöstä.
− Vaikka ilmoitettu lakko kestää vain kaksi päivää, poliisissa on tehtäviä, joista pitää huolehtia joka päivä ihmisten hengen ja terveyden suojaamiseksi. Poliisi huolehtii omalta osaltaan tästä tehtävästä myös lakon aikana, kertoo hallintojohtaja Kati Korpi tiedotteessa.
Kaikki valtiosektorin työriidan osapuolet ovat hylänneet valtakunnansovittelijan eilen antaman valtiosektorin työriitaa koskevan sovintoehdotuksen. Sovittelua jatketaan huomenna tiistaina aamupäivällä.
— Valtakunnansovittelijan toimisto (@VStoimisto) April 14, 2025