Jani Mäkelä. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

PS:n Jani Mäkelä: Oppositio ei ole läksyjään lukenut

Perussuomalaisten ryhmäjohtajan mukaan syrjintäkieltoon on sitouduttu hallitusohjelmassa.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtajan Jani Mäkelän mukaan Petteri Orpon (kok.) hallitus työskentelee hallitusohjelman kirjausten mukaisesti määrätietoisesti yhdenvertaisuuden, tasa-arvon ja syrjimättömyyden edistämiseksi yhteiskunnassa.

– Sen ohjelma sisältää lukuisia konkreettisia kirjauksia aihepiiriin liittyen. Tämä on selvää kaikille, jotka ovat vaivautuneet lukemaan ohjelman. Oppositio ei ole läksyjään lukenut, vaikka aikaa on ollut kaksi ja puoli kuukautta, Mäkelä sanoi ryhmäpuheenvuorossaan eduskunnassa keskiviikkona.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Eduskunnassa käytiin keskiviikkona keskustelua yhdenvertaisuuden edistämisestä suomalaisessa yhteiskunnassa.

– Hallitus toteuttaa muun muassa maahanmuuttajanaisten työelämään osallistumisen lisäämisen toimintaohjelman ja torjuu maahanmuuttoon liittyvää työperäistä hyväksikäyttöä. Lisäksi hallitus pyrkii nostamaan maahanmuuttajataustaisten lasten osallistumista varhaiskasvatuksessa ja sitoutuu torjumaan kunniaan liittyvää väkivaltaa, Mäkelä luettelee.

Hallitus laatii poikkihallinnollisen tasa-arvo-ohjelman sukupuoleen perustuvan syrjinnän poistamiseksi ja naisten ja miesten välisen tasa-arvon edistämiseksi. Nyt myös miesten ja poikien tasa-arvon näkökulma huomioidaan. Lisäksi vammaisten henkilöiden oikeuksien toteutumista valvotaan ja ikäihmisten oikeuksien toteutumista vahvistetaan.

Mäkelä kertoo hallituksen ymmärtävän rasismin perustuvan yksilöiden tai ihmisryhmien määrittelyyn alempiarvoiseksi esimerkiksi etnisen alkuperän, ihonvärin, kansalaisuuden, kulttuurin, äidinkielen tai uskonnon perusteella. Myös perustuslaissa määritellään, ettei ketään saa syrjiä edellä mainittujen syiden perusteella.

– Tähän syrjintäkieltoon on sitouduttu hallitusohjelmassa. Hallitusohjelmassa tai hallituksessa ei siten ole rasismia. Perussuomalaiset ovat hallitukseen lähtiessään sitoutuneet hallitusohjelmaan.

LUE MYÖS:
Pääministeri eduskunnassa: Rasismille ei ole tilaa suomalaisessa yhteiskunnassa
Matias Marttinen: Rasismin vastustaminen on kokoomukselle päivänselvää
Keskusta kysyy, jatkuuko rasismilla flirttailu?
SDP:n Nasima Razmyar: Miten voimme luottaa hallituksen vilpittömyyteen?

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS