Aurinkoinen kevätpäivä Inkoossa. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN

Sää lämpenee, näille alueille yli 10 asteen lukemia

Lauhaa ilmaa virtaa ennusteen mukaan Suomeen.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Sää lämpenee viikon edetessä ja keskiviikkona suuressa osassa maata on aurinkoista ja poutaa, kertoo Foreca.

– Etelässä pilvisyys on kuitenkin vielä aluksi melko runsasta, mutta päivän kuluessa pilvisyys vähenee. Lapissa pilvisyys lisääntyy lännestä alkaen. Keskiviikkoillaksi Keski- ja Pohjois-Lappiin leviää hajanaisia lumisateita, kertoo meteorologi Sara Salonen Forecan blogissa.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Päivälämpötila on keskiviikkona etelässä 5–10 astetta, maan keskiosassa 2–6 astetta ja pohjoisessa –2 ja 4 asteen välillä.

Torstaille on luvassa sateita.

– Torstaina päivällä lämpötila kohoaa maan etelä- ja keskiosassa laajalti 5–10 asteeseen ja pohjoisessa enimmäkseen 1–5 asteeseen. Lämpöasteiden takia sateet tulevat maan etelä- ja keskiosassa vetenä, pohjoisessa sateet tulevat vaihtelevassa olomuodossa. Pohjoisimmassa Lapissa lämpötila voi jäädä asteen tai pari pakkaselle, joten siellä sateet ovat suurelta osin lunta, meteorologi ennustaa.

Päivälämpötila on perjantaina yleisesti 3–8 astetta. Pohjois-Lapissa ollaan nollan molemmin puolin.

– Perjantaina illalla sateet ulottuvat myös maan pohjoisosaan, missä osa sateista tulee räntänä tai lumena, Sara Salonen kertoo.

Nykyisen ennusteen mukaan lämpötilat nousevat viikonlopun alussa, kun lounaasta virtaa lauhaa ilmaa Suomeen.

– Yleisesti ottaen päivälämpötilat pysyttelevät edellispäivien kaltaisissa lukemissa, mutta etenkin maan etelä- ja keskiosan aurinkoisilla alueilla 10 astetta voi ylittyä. Mahdollisesti etelän aurinkoisilla alueilla voisi olla paikoin jopa 11–13 astetta, pilvisillä alueilla ja sateissa jäädään 5–10 asteeseen, Sara Salonen sanoo.

 

 

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS