Säässä tapahtuu täyskäänne ennen pääsiäistä, ilmenee tuoreesta Euroopan keskipitkien sääennusteiden keskuksen kuukausiennusteesta.
Vielä tällä viikolla sää etenee talvisessa säässä, ja lumisateet ovat mahdollisia maan eteläosia myöten. Viikonlopun jälkeen on luvassa muutos, ja lämpötilat voivat nousta jopa 15 asteella.
– Takatalvi vaihtuu silmänräpäyksessä lämpimäksi kevätsääksi. Huhtikuun jatko ja toukokuun alkukin näyttävät tavanomaista lämpimämmiltä. Lämmin signaali viipyy Suomessa koko kuukausiennusteen tarkastelujakson ajan, Forecan meteorologi Markus Mäntykannas kertoo blogissa.
Virossa lämpötilat voivat nousta ensi viikolla jopa 20 asteeseen. Suomessa aivan näin korkeita lämpötiloja ei vielä ensi viikolla mitata.
– Kymmenen asteen lukemia voitaisiin mitata Oulua myöden, mutta Lappi näyttää pilvisemmältä ja epävakaisemmalta. Varsinkin Pohjois-Lapissa lumisateet ja pakkaset näyttävät yhä jatkuvan, Mäntykannas ennustaa.
Pääsiäisen jälkeen sää näyttää jatkuvan osassa Suomea keskiarvoa lämpimämpänä, mutta viitteitä on myös epävakaisuudesta.
-Jos matalapaineet liikkuvat Suomen yli lännestä kohti itää, tarkoittaa tämä säähän ja lämpötiloihin isojakin heilahduksia. Lumi- ja räntäsateet ovat yhä mahdollisia varsinkin pohjoisessa, kun taas maan etelä- ja keskiosaan voi ajoittain nousta matalapaineiden mukana lämpimämpää ilmaa etelämpää Euroopasta, Mäntykannas sanoo.
Tuore kuukausiennuste ulottuu pitkälle toukokuuhun. Siihen liittyy viimeisien viikkojen osalta kuitenkin suuria epävarmuuksia. Siksi esimerkiksi vappuviikon sään ennustettavuus on vielä erityisen epävarma.
– Vapun ennusteesta ei tällä hetkellä kannata vielä antaa lausuntoja, Mäntykannas toteaa.
LUE MYÖS:
Takatalvi iskee: Varoitus huonosta ajokelistä
Viikonloppuna Suomeen iskee kaksi takatalvea, mutta niistä kun selvitään, niin aika iso käänne edessä. Lue kuukausiennusteesta lisää! Täällä pohdintoja myös pääsiäisen säästä: https://t.co/Sl35zLg8KT #forecasuomi #sää #ennuste #pääsiäinen #käänne
— Foreca Suomi (@forecasuomi) April 10, 2025