Saksan puolustusministeri Boris Pistorius ilmoitti maansa suunnitelmista toimittaa Ukrainalle aseita vuonna 2024 Ukrainan puolustuskontaktiryhmän 18. kokouksessa, uutisoi Ukrinform.
Luettelo sisältää IRIS-T SLM -ilmapuolustusjärjestelmiä, Gepard ilmatorjuntapanssarivaunuha, yli 80 Leopard 1 A5 -taistelupanssarivaunua, tykistöjärjestelmiä ja niihin yli 230 000 kranaattia, panssaroituja miehistönkuljetusvaunuja, 450 ajoneuvoa sekä miinanraivausjärjestelmiä, lennokkeja, tutkajärjestelmiä ja tiedustelujärjestelmiä.
Bundeswehr suunnittelee myös kouluttavansa tänä vuonna 10 000 ukrainalaista sotilasta.
Pistorius sanoi olevansa järkyttynyt Venäjän Ukrainaan vuoden alusta lähtien tekemien ilmaiskujen vakavuudesta. Hänen mukaansa Ukrainan ilmapuolustuksen kohentaminen on ykköstavoite.
Hän kertoi, että Saksa on sodan alusta lähtien toimittanut Ukrainalle ilmapuolustusjärjestelmiä yli 2,2 miljardin euron arvosta. Lisäksi liittohallitus on yhdessä Ranskan kanssa ottanut vastuun uuden kykyjen yhteenliittymän luomisesta tällä saralla.
Ministeri muistutti, että Saksa toimitti Ukrainalle joulukuussa toisen Patriot-järjestelmään ja 56 ohjusta.
Pistorius totesi myös, että viime viikkoina kuljetukset Saksasta ovat kulkeneet Ukrainaan lähes päivittäin Puolan logistiikkakeskuksen kautta.
Yhteensä täysimittaisen sodan alkamisesta lähtien Saksasta on toimitettu sotilastoimituksia noin kuusi miljardia euroa. Alustavat sitoumukset ovat noin viisi miljardia euroa vuoteen 2028 asti.