Venäläinen pommikone ilmassa. Arkistokuva. LEHTIKUVA / HANDOUT / ILMAVOIMAT

Satelliittikuvat näyttävät: Venäjä keskittää pommikoneitaan Suomen lähelle

Keskittäminen herättää kysymyksiä maan seuraavista aikeista.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Satelliittikuvat paljastivat merkittävän venäläisten sotilaslentokoneiden sijoittamisen Olenjan lentotukikohtaan, joka sijaitsee Kuolan niemimaalla Luoteis-Venäjällä lähellä Suomen rajaa. Asiasta kertoo Bulgarian Military-sivusto.

Sivuston mukaan tukikohtaan on viime aikoina keskitetty jopa 45 eri pommikonetta. Näin suuri pommikoneiden keskittäminen herättää kysymyksiä siitä, mitkä Venäjän seuraavat aikeet ovat. Etenkin siksi, että Venäjällä on edelleen käynnissä oleva sotilaallinen konflikti Ukrainassa ja Olenjan lentotukikohta sijaitsee hyvin lähellä Nato-liittouman rajaa.

Olenjan lentotukikohta kartalla. WIKIMEDIA COMMONS

Olenjan lentotukikohdalla on pitkät perinteet Venäjän ilmailun keskeisenä tukikohtana. Bulgarian Military-sivuston mukaan viimeaikainen toiminta voi viitata uuteen sotilaalliseen eskalaatioon valmistautumiseen, puolustuksen vahvistamiseen tai logistiseen operaatioon.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS