Ukrainan ja Yhdysvaltojen presidentit tapasivat Naton huippukokouksessa heinäkuussa. LEHTIKUVA / AFP, AFP / LEHTIKUVA / ANDREW CABALLERO-REYNOLDS

Senaattori: Tästä syystä USA:n on jatkettava Ukrainan tukemista

Mitt Romney varoitti ensimmäisen kerran Venäjän uhasta yli kymmenen vuotta sitten.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Ukrainan tukeminen sen puolustustaistelussa Venäjää vastaan on Yhdysvaltojen intressissä. Näin sanoo Yhdysvaltojen senaatin ulkoasiainvaliokunnan jäsen Mitt Romney, joka luonnehtii Ukrainan saamaa tukea ”parhaaksi puolustusmenojen käytöksemme koskaan”.

Republikaanien presidenttiehdokkaana vuonna 2012 ollut Romney edustaa senaatissa Utahin osavaltiota. Romney varoitti jo vuoden 2012 presidentinvaalien aikana Vladimir Putinin Venäjän muodostamasta uhasta, kuvaillen tuolloin Venäjää Yhdysvaltojen ”ensisijaiseksi geopoliittiseksi vastustajaksi”. Tänä päivänä Ukrainan tukeminen herättää ristiriitaisia tuntemuksia Romneyn republikaanipuolueessa, ja esimerkiksi presidenttiehdokkaaksi jälleen pyrkivä ex-presidentti Donald Trump ei ole yksiselitteisesti tuominnut Venäjän hyökkäystä.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Osa republikaaneista pitää Kiinaa Venäjää suurempana turvallisuushaasteena, ja keskittyisi siksi patoamaan Kiinan vaikutusvallan kasvua Tyynenmeren alueella. Romneyn mukaan Ukrainan tukeminen ei kuitenkaan ole ristiriidassa tämän tavoitteen kanssa.

Romney on jakanut viestipalvelu X:ään videon puheenvuorostaan, jossa hän perustelee tukeaan Ukrainalle.

– Tärkein yksittäinen asia jonka voimme tehdä vahvistaaksemme asemaamme suhteessa Kiinaan, on Venäjän tappion takaaminen Ukrainassa. Venäjä ja Kiina ovat liittolaisia.

– Venäjän heikkeneminen heikentää myös Kiinaa, Romney uskoo.

Venäjän tappio Ukrainassa lähettäisi viestin naapureitaan kohtaan yhä aggressiivisemmin käyttäytyvälle Kiinalle. Putinin tavoitteeksi Romney arvioi Neuvostoimperiumin uudelleenrakentamisen. Ukrainalaiset käyvät nyt Romneyn mukaan ”rohkeaa” taistelua estääkseen Venäjän ja sen liittolaisten suunnitelmat, samalla kun Yhdysvaltojen antama tuki vastaa loppujen lopuksi vain pientä osaa maan puolustusbudjetista.

– Heikko Venäjä on hyvä asia, Romney sanoo.

– Paras asia, jonka voimme tehdä Yhdysvaltojen hyväksi, on heikentää meihin ydinaseita kohdistavia maita, senaattori linjaa.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS