Venäjän hyökkäyksen ensi päivistä kertovan Superpower-dokumenttielokuvan ensimmäinen traileri on julkaistu.
Dokumentti on amerikkalaisen ohjaaja-näyttelijä Sean Pennin käsialaa. Hän oli tuottaja Aaron Kaufmanin kanssa Kiovassa kuvaamassa toisenlaista elokuvaa, kun Venäjä aloitti hyökkäyksensä helmikuussa 2022.
– Superpower kertoo Sean Pennin matkasta Ukrainaan oppimaan enemmän Volodymyr Zelenskyistä, koomikosta joka valittiin presidentiksi. Elokuvan oli tarkoitus olla viihdyttävä, mutta se muuttuikin historialliseksi dokumentiksi, trailerin alla todetaan.
– Kun Penn vietiin presidentin toimiston salaiseen bunkkeriin, Venäjän hyökkäys alkoi. Penn keskusteli presidentti Zelenskyille, kun kaupungissa räjähteli. Hänestä tuli vastentahtoinen todistaja Daavidin ja Goljatin historialliselle taistelulle, trailerissa todetaan.
Työ elokuvan parissa alkoi vuonna 2021. Tuolloin Penn kävi Donbassin alueella tapaamassa Ukrainan asevoimia.
Dokumenttielokuva julkaistaan Paramount+ -palvelussa 18. syyskuuta.