Työn ja talouden tutkimus Laboren tutkimusjohtaja Hannu Karhunen huomauttaa kuudennella luokalla opiskelevien lasten tuen tarpeen olevan vahvasti sukupuolittunut. Erityistä tukea tarvitsee yli kaksi kertaa useampi poika, kuin tyttö.
Karhusen Twitteriin jakama kaavio osoittaa, että erityistä tukea tarvitsee koulussa noin 12 prosenttia kuudesluokkalaisista pojista. Tyttöjen kohdalla sama lukema on noin viisi prosenttia.
Tehostettua tukea puolestaan tarvitsee pojista vajaat 16 prosenttia. Tytöistä sama lukema on noin yhdeksän prosenttia.
– Ovatko pojat oikeasti tässä iässä niin erilaisia vai ajaako tätä ilmiötä joku institutionaalinen asia, Karhunen pohtii.
Suomen Yrittäjien pääekonomisti Juhana Brotherus nostaa vastauksessaan esiin tilastoja myös ylemmiltä opintoasteilta.
– Korkea-asteen suorittaa puolet naisista, mutta vain kolmasosa miehistä. Kaupunkikeskustojen lukioissa tyttöjä jo yli 70 prosenttia, Brotherus listaa.
– Vaiettu salaisuus: Suomen koulujärjestelmä jättää pojat pulaan.
Hän sanoo, että ehkä poikien asia ei kiinnosta samaan tapaan, kuin tyttöjen. Esimerkin hän nostaa vähäiselle huomiolle jääneestä kansainvälisestä poikien päivästä, jota vietettiin 16. toukokuuta.
– Huomasiko kukaan, hän kysyy.
Poikien päivän saamaan vähäiseen huomioon kiinnitti aiemmin huomiota myös kansanedustaja Tere Sammallahti (kok.).
Vaiettu salaisuus: Suomen koulujärjestelmä jättää pojat pulaan. Korkea-asteen suorittaa puolet naisista, mutta vain kolmasosa miehistä. Kaupunkikeskustojen lukioissa tyttöjä jo yli 70%. Poikien asia ei ehkä kiinnosta samaan tapaan – vai huomasiko kukaan kv-poikien päivää juuri?
https://t.co/SuLt7ptm07
— Juhana Brotherus (@JuhanaBrotherus) June 6, 2023
LUE MYÖS: Tere Sammallahti: Miten poikien päivänä ei tapahdu mitään?