Tilastokeskus julkisti tänään Suomen kokonaistuotannon suhdannekuvaajan joulukuulta. Tuotanto kehittyi joulukuussa varsin mukavasti. Kasvua mitattiin 0,6 prosenttia suhteessa edelliseen kuukauteen.
Hyvin sujunut joulukuu ei kuitenkaan riittänyt pelastamaan koko neljännestä. Tilastokeskus ennakoi bruttokansantuotteen supistuneen 0,2 prosenttia suhteessa edelliseen neljännekseen.
Myös vuositasolla bruttokansantuotteen ennakoidaan painuneen jo lievästi laskun puolelle.
– Näyttää siltä, että Suomi ajautui vuoden päätteeksi taantumaan, eli bruttokansantuote on supistunut kahtena peräkkäisenä vuosineljänneksenä. Edelleen pitää silti paikkansa, että suhdanne ei ole heikentynyt niin paljon kuin pelättiin.
– Talouden kestokyky on kokonaisuudessaan ollut hyvä, Keskuskauppakamarin pääekonomisti Jukka Appelqvist sanoo tiedotteessa.
Suhdannekehitys heikkeni koko viime vuoden varsin tasaisesti ilman äkillisiä romahduksia.
– Juuri nyt teknisen taantuman määritelmä ei ole erityisen hyödyllinen, koska pyöritään nollan paikkeilla ja pienetkin muutokset voivat vaihtaa kasvulukujen etumerkkiä. Taantuman julistamista järkevämpi johtopäätös on, että kasvu on pysähtynyt, eli ollaan nollakasvun vaiheessa, Appelqvist sanoo.
Ekonomistin mukaan suhdanne ei näyttäisi tällä hetkellä heikkenevän erityisemmin, mutta myös kasvun lähteet ovat vähissä.
– Suhdannetilanteen heikkenemisessä on meneillään jonkinlainen aikalisä, mutta näkymä kuluvan vuoden alkupuoliskosta on yhä vaisu. Inflaatio ja korkojen nousu ovat tuoneet ison loven kotitalouksien ostovoimaan, minkä takia kulutuskysynnän supistuminen on lähes varmasti edessä.
– Kiristyvä rahapolitiikka ja edelleen historiallisesti ajatellen kalliit raaka-aineet pitävät huolen siitä, että myös teollisuuden kasvunäkymä on vaisu myös pidemmälle kuluvaan vuoteen, sanoo Appelqvist.
Juttua muokattu 14.2.2023 kello 9.36: Lisätty Jukka Appelqvistin kommentit tiedotteesta.
Pirteä joulukuu ei riittänyt pelastamaan vuoden viimeistä neljännestä: ennakkotietojen mukaan bkt supistui -0,2 % edellisestä neljänneksestä ja päätyi jopa viime vuoden tason alapuolelle (tosin vain -0,1 %).
Saatiin siis ilmeisesti sittenkin ns. tekninen taantuma. pic.twitter.com/zANAYQRWVz
— Jukka Appelqvist (@JukkaAppelqvist) February 14, 2023