Kokoomuksen Pihla Keto-Huovinen eduskunnan täysistunnossa. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

“Suomi on EU:n toiseksi turvattomin maa naiselle”

Kansanedustajan mukaan väkivaltarikosten rangaistuksia on kiristettävä.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Kokoomuksen kansanedustaja Pihla Keto-Huovisen mukaan Suomi on EU:n toiseksi turvattomin maa naiselle. Fyysisen koskemattomuuden loukkaamattomuus ei toteudu Suomessa, hän toteaa puolueen ryhmäpuheenvuorossa.

Kansanedustaja Keto-Huovinen vaatii väkivaltarikosten rangaistusten kiristämistä, uhrien suojelun vahvistamista ja turvakotipaikkojen määrän lisäämistä. Kansanedustajan mukaan lähisuhdeväkivaltaa ei pitäisi koskaan sovitella.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Naisten kokemassa väkivallassa tekijä on lähes aina nykyinen tai entinen kumppani. Naisvangeista jopa 70 prosenttia on jossain elämänsä vaiheessa joutunut kumppaninsa pahoinpitelemäksi.

– Lähisuhdeväkivallan ja naisvankien välillä vallitsee kohtalon yhteys, sillä naisten yleisin päärikos on väkivaltarikos. Noidankehää kuvastavat hyvin sanat nainen ja leipäveitsi, Keto-Huovinen sanoo.

Pihla Keto-Huovisen mukaan naisiin kohdistuva seksuaalinen väkivalta on yksi suurimmista tasa-arvo-ongelmista. Hän korostaa, että seksuaalirikokset loukkaavat koskemattomuutta.

– Keskeinen uudistus oli raiskausta ja muita seksuaalirikoksia koskevien säännösten muutos suostumus perusteiseksi, mikä edistää naisten ja tyttöjen oikeuksien täyttymistä. Rangaistukset jäivät kuitenkin edelleen puutteellisiksi.

– Kokoomuksen eduskuntaryhmä haluaa rakentaa Suomea maana, jossa jokainen voi elää turvallisesti ja rauhassa ilman syrjintää ja pelkoa. Tällaisen tasa-arvoa ja yhdenvertaisuutta edistävän yhteiskunnan eteen teemme jatkossakin töitä, Keto-Huovinen sanoo.

Kansanedustaja Keto-Huovinen piti eduskunnassa kokoomuksen ryhmäpuheen hallituksen tasa-arvopoliittisen selonteon lähetekeskustelussa.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS