Opiskelijoita Tampereen yliopistolla. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI

Tampereen yliopistolle jätettiin lakkovaroitus

Neuvottelut työehtosopimuksista ovat keskeytyneet.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Palkansaajia edustavat JUKO, Pro ja JHL ovat katkaisseet yliopistojen työehtosopimusta koskevat neuvottelut ja antaneet lakkovaroituksen Tampereen yliopistolle.

Toteutuessaan lakko alkaa 7. toukokuuta kello 00.01 ja päättyy kello 23.59.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Neuvotteluita yliopistojen työehtosopimuksesta on käyty helmikuun alusta lähtien. Työnantajia neuvotteluissa edustava Sivista on tarjonnut palkansaajille yleisen linjan mukaista korotustasoa ja osoittanut olevansa halukas löytämään ratkaisuja yhdessä palkansaajaliittojen kanssa.

– Olemme luonnollisesti erittäin pettyneitä siihen, että pitkään kestäneet neuvottelut katkesivat. Yliopistojen työehtosopimuksen uudistaminen on hyvin vaikeaa, jos työehtojen kehittämisestä ei päästä yhteisymmärrykseen. Toivomme kuitenkin, että ratkaisu löytyisi lähiaikoina, toteaa Sivistan työmarkkinajohtaja Hanne Salonen tiedotteessa.

Neuvotteluja on vaikeuttanut palkansaajaliittojen suhtautuminen yliopistojen tavoitteeseen kontaktiopetustuntikäsitteestä luopumisesta. Liitot eivät ole olleet valmiita neuvottelemaan aiheesta useista pöytään tuoduista esityksistä huolimatta.

– Yliopistojen tavoitteena on joustavoittaa ja sujuvoittaa työajan suunnittelua, ja varmistaa, että työehdot kuvaavat yliopistoissa tehtävän työn todellisuutta. Työn suunnittelu kontaktiopetustuntikattojen perusteella ei ole tätä päivää, Salonen perustelee.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS