Fortumin ydinvoimala Loviisassa. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

TE: Miksi Fortum pohtii uutta ydinvoimalaa?

Toimitusjohtajan mukaan selvityksen tuloksista kerrotaan kevään aikana.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Fortumin toimitusjohtaja Markus Rauramo vastaa Talouselämässä kysymykseen, miksi yhtiö selvittää uuden ydinvoimalan rakentamista eikä esimerkiksi tuulivoimalaa yhdistettynä sähkövarastoihin.

– Meillä on luvitusvaiheessa viisi gigawattia tuuli- ja aurinkovoimaa Pohjoismaissa, eli nyt nähtävissä olevassa tulevaisuudessa meidän investointimme keskittyvät nimenomaan niihin ja akkuihin, kysyntäjoustoihin ja sähköistettyyn kaukolämpöön. Seuraavan kymmenen vuoden aikana kaikki uusi sähköntuotanto tulee olemaan käytännössä uusiutuvia, Rauramo sanoo TE:lle.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Sähkönkulutuksen on ennustettu kasvavan Pohjoismaissa 200-400 terawattituntia. Rauramon mukaan olisi hyvä, että kaikki päästöttömät tuotantomuodot olisivat käytettävissä.

– Jo nyt sähköjärjestelmä ja sitä kautta sähkön hinta on hyvin volatiili [muuttuva].

Hänen mukaansa Pohjoismaat ovat edelleen teollisuudelle hyvä paikka investoida ja investointeja on yhä vireillä, vaikka osa on lykkääntynyt talouden matalasuhdanteessa.

Fortumilla on Suomessa ydinvoimaloita entuudestaan Loviisassa. Yhtiöllä on ydinvoimalatoimintaa myös Ruotsissa. Suomessa Fortum on käynyt keskusteluja uudesta ydinvoimalasta Loviisan kanssa. Mitään päätöksiä uudesta ydinvoimalasta ei silti vielä ole tehty.

– Ydinvoimasta meillä on oma selvitys edelleen käynnissä, ja kevään aikana kerromme tuloksia. Nyt on vielä liian aikaista ottaa kantaa siihen, että uutta ydinvoimaa lähdettäisiin rakentamaan, Rauramo toteaa.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS