Salwan Momika osoiti mieltä Tukholmassa. AFP / LEHTIKUVA / JONATHAN NACKSTRAND

Tere Sammallahti: Sananvapaus tekee kuolemaa Euroopassa

Koraaninpolttaja ammuttiin kuoliaaksi Ruotsissa.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Koraanin polttamisesta tunnettu irakilainen aktivisti Salwan Momika ammuttiin tällä viikolla kuoliaaksi Ruotsissa omassa kodissaan.

Momikan kuoliaaksi ampuminen on herättänyt huolta sananvapaudesta. Kansanedustaja Tere Sammallahti (kok.) on kuitenkin tehnyt huomion, että reaktiot murhaan ovat olleet vähäisiä.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Ruotsissa siis on livestriimin aikana ammuttu Koraanin polttanut provokaattori. Suomessa ei paljoa näy teon tuomitsevia puheenvuoroja. Kauas on tultu Je Suis Charliesta, Sammallahti toteaa viestipalvelu X:ssä.

Hän viittaa Je suis Charliella (minä olen Charlie) iskulauseeseen, jolla osoitettiin tukea sananvapaudelle ja lehdistönvapaudelle sen jälkeen, kun jihadistit hyökkäsivät ranskalaisen satiirilehti Charlie Hebdon toimitukseen ja tappoivat kaksitoista ihmistä.

– Euroopassa sananvapaus tekee kuolemaa, valitettavasti. Pelko sai vihdoin vallan, Sammallahti kirjoittaa.

Salwan Momika oli syytteessä kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuomio oli määrä julistaa torstaina, mutta hänet murhattiin päivää ennen oikeudenkäyntiä.

Ruotsin pääministeri Ulf Kristerssonin mukaan turvallisuuspoliisi Säpo osallistuu tapauksen tutkintaan. Säpo tutkii mahdollisuutta, että ulkomainen toimija olisi osallisena ampumiseen.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS