Testauksen karu tulos: Koulussa yli 50 tartuntaa

Vantaalaiskoulun oppilaista lähes joka kymmenes sairastui kuukauden sisällä koronaan.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Vantaalaisessa Kilterin koulussa aloitettiin perjantaina 4. joulukuuta laaja koronavirusseulonta. Seulonnat aloitettiin, koska koulussa oli parin viikon sisään todettu 17 tartuntaa.

Ensimmäisenä päivänä otettiin 316 näytettä, joista 17 eli 5,3 prosenttia oli positiivisia.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Nyt Vantaan kaupunki tiedottaa, että seulonnassa on testattu 424 oppilasta ja 76 henkilökuntaan kuuluvaa.

− Koulussa on nyt todettu viimeisen kuukauden aikana yhteensä 51 COVID-19 -tapausta, joista 4 henkilökuntaan kuuluvilla, kaupungin tiedotteessa kerrotaan.

Tästä päätellen seulonnassa on todettu siten jälleen 17 uutta tartuntaa.

Kun seulottuja oli yhteensä 500 ja seulonnassa todettuja tartuntoja 34, positiivisia testituloksia seulonnassa oli 6,8 prosenttia. Kaikista 51 tartunnasta oppilailla todettiin 47. Kilterin koulussa on 550 oppilasta, joten heistä 8,5 prosenttia on saanut tartunnan viimeisen kuukauden aikana.

Kilterin koulu on 550 oppilaan ja 50 opettajan 7.−9.-luokkien yläkoulu.

Vantaan kaupungin mukaan tartuntoja todettiin kaikilla luokka-asteilla ja lähes kaikilla luokilla. Valtaosalla tartunnan saaneista ei ole muuta tartunnanlähdettä tiedossa kuin koulu. Näin ollen koulussa epäillään tapahtuneen useita jatkotartuntoja.

Kaikkien todettujen COVID-19 -tapausten lähikontaktit on kartoitettu ja altistuneet asetettu karanteeniin kunnes viimeisimmästä altistumisesta on kulunut 10 vuorokautta. Koko koulu asetettiin etäopetukseen 7. joulukuuta, ja etäopetus jatkuu suunnitellusti 20. joulukuuta saakka.

”Yksittäistapaus”

Muun muassa Terveyden ja hyvinvoinnin laitos THL on painottanut, että runsaista altistuksista huolimatta kouluissa tapahtuu verrattain vähän jatkotartuntoja. THL kertoo sivuillaan, että kunnat raportoivat 7. joulukuuta mennessä tiedot yhteensä 35 349 henkilöstä, jotka olivat altistuneet varhaiskasvatus- tai kouluympäristössä. Altistuneista 446 (1,3 %) oli saanut tartunnan.

Pääkaupunkiseudun koronakoordinaatioryhmä tiedotti perjantaina 11. joulukuuta, että alueen peruskouluja ei siirretä etäopetukseen ennen joululomia. Vantaan kaupunginjohtaja Ritva Viljanen sanoi tiedotustilaisuudessa Kilterin koulun tartuntaryppään olevan yksittäistapaus, jossa oli jo lisäksi siirrytty etäopetukseen.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS