Kansanedustaja Timo Heinosen (kok.) mukaan Venäjän presidentti Vladimir Putinin puheet pääsiäisen ajan kestävästä tulitauosta ovat osoittautunet puhtaaksi valheeksi.
Heinonen kirjoittaa blogissaan ukrainaviranomaisen todenneen, että puhe tulitauosta on Venäjän hybridisodankäyntiä, jonka tavoitteena on mustamaalata Ukrainaa.
– Itse uskon, että tällä taktiikallaan Putin ja Venäjä pelaavat vain asemia itselleen ennen muuta Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin silmissä, Heinonen kirjoittaa.
– Valitettavasti on täysin mahdollista, että tämä bluffi menee valtameren takan läpi ja heikentää Ukrainan asemaa mahdollisissa tulitaukoneuvotteluissa.
Heinosen mukaan julki tulleiden mediatietojen valossa on selvää, että Venäjä ei ole lopettanut sotatoimia.
Ukraina puolestaan on kansanedustajan mukaan ollut valmis erilaisiin rauhanaloitteisiin, mutta ne eivät ole saaneet vastakaikua Venäjältä.
– Nyt tälläkin kertaa Ukraina kertoi olevansa valmis vastavuoroisesti noudattamaan Putinin 30 tunnin tulitaukomääräystä. Mutta välittömästi oli selvää, että Venäjä ei yksinhallitsijansa sanoihin ollutkaan sitoutunut, vaan jatkoi sotatoimia Ukrainaa kohtaan myös pääsiäisenä säälittämättä.