Ruotsin Malmössa Palestiinaa tukevat mielenosoittajat ovat uhkailleet paikallislehden toimittajaa tämän mielenosoituksia koskevien paljastusten jälkeen. Kymmenet mielenosoittajat kerääntyivät torstai-iltana Sydsvenskanin toimittajan Inas Hamdanin kodin ulkopuolelle.
Hamdan on muun muassa palkittu Stora Journalistpriset-toimittajapalkinnolla vuonna 2023.
– Tänään noin 50 mielenosoittajaa kerääntyi asuntoni ulkopuolelle vastalauseena selvitykselleni. Onneksi minä tai kukaan perheestäni ei ollut kotona, Hamdan kertoi viestipalvelu X:ssä.
– Mutta tätä ei voi hyväksyä. Ette voi hiljentää journalismia.
Hamdanin kokemasta häirinnästä ovat Ruotissa uutisoineet muun muassa SVT ja TV4.
Hamdan paljasti Sydsvenskanissa Malmön Palestiina-mielenosoituksissa vaaditun ruotsiksi tulitaukoa, samalla kun arabiankielisissä huudoissa on toivottu sodan jatkuvan ja ilmaistu tukea terrorismille. Mielenosoitusten järjestäjät ovat tuominneet iskulauseet, SVT kertoo.
Sydsvenskan keskusteli perjantaina tilanteesta lehden omistavan Bonnier-konsernin turvallisuusosaston kanssa.
– Se, että yksittäisen toimittajan kotiosoite otetaan selville ja sinne keräännytään huutamaan ja osoittamaan mieltää, ylittää kaikki rajat, lehden toimituspäällikkö Malena Henriksson kommentoi TV4:n mukaan.
Päätoimittaja Jonas Kanjen mukaan lukijat saavat vapaasti olla eri mieltä lehdessä julkaistun sisällön kanssa, mutta Hamdanin tapaus on hänestä klassinen esimerkki yrityksestä pelotella toimittaja hiljaiseksi.
Idag samlades ett 50-tal demonstranter utanför min lägenhet som en reaktion på min granskning.
Tack och lov var varken jag eller någon i min familj hemma.
Men detta oacceptabelt. Ni kan inte tysta journalistiken.
— Inas
(@inashmdn) July 25, 2024