Tulli kertoo, että sen nimissä lähetetään tällä hetkellä paljon huijausviestejä. LEHTIKUVA/ANNI ÅGREN

Tullin nimissä lähetetty huijausviestejä – älä avaa

Tulli ei koskaan lähetä tekstiviestejä, joissa on linkkejä.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Tulli kertoo, että sen nimissä lähetetään tällä hetkellä paljon huijausviestejä. Huijausviestiksi viestin tunnistaa esimerkiksi siitä, että Tullin lähettämissä tekstiviesteissä ei ole koskaan linkkejä.

Tällä hetkellä liikkeellä on huijausviesti, jossa ”Tulli” kutsuu viestin vastaanottajan kuulusteluun ja ohjaa lukemaan lisätietoja linkin takaa. Viesti ei ole Tullilta.

Myös linkistä käy heti ilmi, ettei se oli Tullin aito nettiosoite.

Tulli ei koskaan lähetä tekstiviestejä, joissa on linkkejä, lähetysten tullauspyyntöjä tai muistutuksia maksamattomista tullimaksuista. Jos on tilannut tavaraa tai odottaa lahjaa ulkomailta, tullattavan lähetyksen saapumisilmoituksen lähettää aina kuljetusyritys, ei Tulli.

– Luotettavana viranomaistoimijana Tullin nimissä lähetetään valitettavasti usein huijausviestejä. Huhtikuun alusta alkaen kansalaiset ovat olleet meihin päivittäin yhteydessä ja kysyneet saamasta kuulustelukutsusta. Kyseessä on huijausviesti, jonka linkkiä ei pidä avata, kertoo Tullin viestintäjohtaja Mika Parkkonen tiedotteessa.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS