Venäjän sotilaalliset resurssit loppuvat kevään aikana, arvioi Ukrainan tiedustelupäällikkö, kenraalimajuri Kyrylo Budanov USA Todaylle. Vaikka Budanov ei esittänyt täsmällisiä tietoja väitteensä tueksi, muistuttaa lehti ukrainalaisen osuneen sodan aikana usein ennustuksissaan oikeaan.
Samaan aikan sodan seuraava vaihe on yhä hämärän peitossa, sillä Venäjä ei ole ainakaan toistaiseksi ryhtynyt povattuun suurhyökkäykseen.
– Venäjä on haaskannut valtavasti inhimillisiä resursseja, aseita ja materiaalia. Sen talous ja tuotanto ei pysty korvaamaan näitä tappioita. Se on muuttanut sotilasjohtoaan.
– Jos Venäjän armeija epäonnistuu tavoitteissaan tänä keväänä, ovat sen sotilaalliset resurssit loppuneet, Budanov ennustaa.
Monet asiantuntijat ovat Budanovin kanssa samaa mieltä siitä, että Venäjän armeijalla ei ole tarpeeksi kalustoa ja koulutettuja sotilaita tavoitteidensa saavuttamiseksi Itä-Ukrainassa.
Tiedustelupäällikkö Budanovin mukaan Venäjä ja Ukraina tulevat kevään aikana käymään ”ratkaisevan taistelun”. Kyseinen taistelu tulee olemaan viimeinen ennen sodan päättymistä, hän sanoo.
Samalla Budanov sanoo haastattelussa, että sota ei ole ohi ennen kuin Ukraina on vapauttanut Venäjän vuonna 2014 miehittämän Krimin niemimaan.
Haastattelussa hän kehottaa länsimaita toimittamaan Ukrainalle raskaita aseita. Eskalaation uhka on Budanovin mukaan ymmärretty väärin.
– Itse käytän tässä kysymyksessä toisenlaista logiikkaa. Tästä konfliktista on jo tullut Venäjän ja lännen välinen eksistentiaalinen sota. Kyllä, länsi ei osallistu sotavoimin tähän sotaan. Mutta he toimittavat meille aseita taisteluihimme.
– Tämä tarkoittaa, että, Ukrainan voitto Venäjästä olisi yhteinen voitto. Ja jos Ukraina epäonnistuu, mikä on epätodennäköistä, on se koko länsimaisen sivilisaation tappio, Budanov luonnehtii.