Uudenmaan Karkkilassa perussuomalaisille oli ennen kolme valtuutettua. Vaaleissa valituksi tuli nolla.
Uusi Suomi kertoi jo maaliskuun puolivälissä kaupungin PS:n erikoisesta tilanteesta. Puolue sai lopulta vain yhden ehdokkaan.
– Kokonaisuutena katsottuna se on vähän sotilaskarkuruutta. Meillä on asiat päin v*****, voisi sanoa… siis oikein huonosti ovat tämän kunnan asiat. Henkilökohtaisesti perussuomalaisissa suurin syy on kateus ihan piirin tasolta, sanoi Uudelle Suomelle perussuomalaisten valtuustoryhmän puheenjohtaja Pertti Lehtonen.
Kuntavaaleihin puolue sai vain yhden ehdokkaan, eli Lehtosen itsensä.
Karkkilan kuntavaaleissa voiton otti Karkkilaan sitoutuneet -ryhmä 26,3 prosentin kannatuksella. Perussuomalaisten kannatus oli kaksi prosenttia, eikä valtuustopaikkaa irronnut.