Kalustoa ja sotilaita harjoituksessa. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

USU: Kaksi kolmesta suomalaisesta on huolissaan maan turvallisuudesta

Naiset ovat gallupin mukaan enemmän huolissaan kuin miehet.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Kaksi kolmasosaa eli 66 prosenttia suomalaisista on huolissaan Euroopan ja Suomen turvallisuudesta Donald Trumpin presidenttikaudella, ilmenee Uutissuomalaisen USU-gallupista.

Vastaajista melko huolestuneita on 44 prosenttia ja hyvin huolestuneita 22 prosenttia. Ei kovin huolissaan on 26 prosentti ja ei lainkaan huolissaan viisi prosenttia suomalaisista. Vastaajista kolme prosenttia ei osannut sanoa kantaansa.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Tuntuu poikkeukselliselta, että näin suuri osuus on huolissaan. Natoon liittymisen piti antaa Suomelle selkänojaa, mutta Trumpin arvaamattomuus vaikuttaa tässä aivan varmasti, USU:lle kommentoi valtio-opin vanhempi yliopistonlehtori Juha Vuori Turun yliopistosta.

Vanhempi tutkija Ville Sinkkonen Ulkopoliittisesta instituutista kertoo USU:lle, että samankaltaisia tuloksia on saatu muualtakin Euroopasta.

Gallupin mukaan naiset ovat enemmän huolissaan kuin miehet ja iäkkäimmät ovat huolestuneempia kuin alle 70-vuotiaat. Naisista ja yli 70-vuotiaista 73 prosenttia on turvallisuustilanteesta melko tai hyvin huolestunut. Miehillä vastaava osuus on 59 prosenttia.

Tietoykkösen toteuttamaan kyselyyn vastasi 1 000 suomalaista 11.–19. maaliskuuta. Kokonaistuloksen virhemarginaali on 3,1 prosenttiyksikköä suuntaansa.

 

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS