SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman vastusti ”yksityisen terveysbisneksen” tukemista tiistaina Ylellä. Keskiviikkona kaikki puolueen kansanedustajat äänestivät Kela-korvausten korottamisen puolesta eduskunnassa.
– Hienoa, että demarit ja keskusta kannattavat Kela-korvauksia! Korvaukset maksetaan hoitoa tarvitseville ihmisille. Yhdenlainen takinkääntö, mutta hyvä sellainen, kommentoi kokoomuksen varapuheenjohtaja kansanedustaja Karoliina Partanen X-alustalla.
– Kaksi vuotta demarit, keskusta ja vihreät sumuttivat kansalaisia Kela-korvausten suhteen. Kosiskelivat äänestäjiä populistisella louskutuksellaan, sitten äänestivät aivan toisin kuin olivat puhuneet. Jäänee yhdeksi likaisimmaksi tahraksi Suomen poliittisessa historiassa, paheksuu kokoomusedustaja Tere Sammallahti.
– Kai tämä oli opposition mielestä se kuuluisa ”eri asia”, kansanedustaja Sinuhe Wallinheimo (kok.) arvelee.
Eilisessä täysistunnossa hallituksen esitystä vastaan äänesti vain vasemmistoliitto.
Iltalehden ja Ilta-Sanomien mukaan SDP järjesti eilen Teams-hätäkokouksen, jossa kansanedustaja Aki Lindén perusteli puolueen alue- ja kuntavaaliehdokkaille, miksi eduskuntaryhmä äänesti puolueen yleistä linjaa vastaan.
– Päädyimme siihen, että emme äänestä gynekologipalveluiden, eräiden hammashuollon, suuhygienia- ja fysioterapiapalveluiden [Kela-korvausten] korottamista vastaan vaikka parempi vaihtoehto olisi ohjata lisärahoitus hyvinvointialueille, Lindén selitti asiaa Facebookissa.
Kokoomuksen kansanedustajan Timo Heinosen mukaan SDP:n toiminta hämmentää.
– SDP:n takinkääntö Kela-korvauksissa hakee vertaistaan.
Heinonen sanoo, että Lindén paljasti Lindtmanin ja demareiden puheet puhtaasti vaalipopulismiksi.
– Demarit tukivat lopulta rajusti kritisoimaansa Kela-korvausesitystä. Politiikka on ihmeellistä.
IS:n mukaan SDP:ssä päädyttiin takinkääntöön, koska vastaan äänestäminen olisi voinut tuoda kritiikkiä siitä, ettei puolue halua helpottaa esimerkiksi naisten gynekologille pääsyä.
Hienoa, että @Demarit ja @keskusta kannattavat kela-korvauksia! Korvaukset maksetaan hoitoa tarvitseville ihmisille. Yhdenlainen takinkääntö, mutta hyvä sellainen #kokoomus #demarit #sote #kelakorvaus https://t.co/b4EhffzPp8
— Karoliina Partanen (@KaroliinaParta1) March 20, 2025
Kai tämä oli opposition mielestä se kuuluisa ”eri asia”?
https://t.co/DfaHt5E3Nw
— Sinuhe Wallinheimo (@swheimo) March 20, 2025
SDP:n toiminta hämmentää? @LindenAki veti Kela-kortin taskustaan ja paljasti @AnttiLindtman ja demareiden puheet puhtaasti vaalipopulismiksi. Demarit tukivat lopulta rajusti kritisoimaansa Kela-korvausesitystä. Politiikka on ihmeellistä. https://t.co/PgyS8C1OMn
— Timo Heinonen (@timoheinonen) March 20, 2025
#SDP:n takinkääntö Kela-korvauksissa hakee vertaistaan. Nyt vaalieb alla @Demarit mesosivat eduskunnassa ja somessa vastustavansa Kela-korvauksia ja haluavansa käyttää rahat muulla tavalla terveyspalveluiden parantamiseen. Mutta äänestivät sitten Kela-korvausten puolesta. Okei.
— Timo Heinonen (@timoheinonen) March 20, 2025