”Vasemmistoliitto ei lakkaa yllättämästä” – Arto Satonen tyrmää Minja Koskelan ehdotuksen

Kokoomusedustajan mukaan verovähennysoikeuden tuplaaminen maksaisi veronmaksajille satoja miljoonia vuodessa.
Eduskunnan työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan puheenjohtaja Arto Satonen (kok.). LEHTIKUVA / ANTTI AIMO-KOIVISTO
Eduskunnan työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan puheenjohtaja Arto Satonen (kok.). LEHTIKUVA / ANTTI AIMO-KOIVISTO

Kokoomuksen kansanedustaja, eduskunnan työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan puheenjohtaja Arto Satonen tyrmää Minja Koskelan (vas.) ehdotukseen palauttaa ja tuplata ammattiliittojen jäsenmaksun verovähennysoikeus. Vasemmistoliiton puheenjohtajan mukaan muutos kannustaisi liittymään ammattiliittoihin ja vahvistaisi neuvottelukulttuuria.

Ay-jäsenmaksun verovähennysoikeus poistui tämän vuoden alussa, eikä entinen työministeri Satonen innostu sen palauttamisesta.

– Vasemmistoliitto ei lakkaa yllättämästä. Nyt AY-jäsenmaksun verovähennys pitäisi kuulemma palauttaa tuplana! Eikö lähdetä siitä, että jokainen päättää ihan itse mihin yhdistyksiin haluaa kuulua ja maksaa jäsenmaksut ilman veronmaksajan apuja, Satonen kirjoittaa viestipalvelu X:ssä.

Facebookissa Satonen arvioi, että Koskelan ehdotuksen hintalappu veronmaksajille olisi vuosittain 340 miljoonaa euroa.

Rahaministeriön meno- ja rakennekartoitus tarjoaa vaihtoehtoja ensi vaalikaudelle.
Ville Kauniston mukaan palkansaajista ei pidä tehdä julkisen talouden vararahastoa.
Kokoomuksen ryhmäjohtaja vaatii SDP:tä kertomaan, miten se tasapainottaisi Suomen julkisen talouden.
Mainos