Ukrainan uusi droonintuhoaja. / Telegram

Venäjän drooneja voidaan tuhota uudella tavalla

Ukrainassa kehitetty laite on suunniteltu Shahed-räjähdelennokkien pudottamiseen.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Venäjä on moukaroinut Ukrainan infrastruktuuria ja siviilikohteita jo vuosien aikana tuhansilla Iranin toimittamilla Shahed-räjähdelennokeilla. Niitä myös valmistetaan lisenssillä venäläisissä tehtaissa.

Halvat droonit kulkevat hitaasti kohteeseensa potkurin avulla. Niitä pudotetaan elektronisella häirinnällä ja liikkuvilla ilmatorjuntapartioilla, joissa on mukana raskaalla konekiväärillä varustettuja lava-autoja sekä valonheittimiä yöllisten iskujen varalta.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Shahed-taktiikat perustuvat ilmatorjunnan saturointiin, eli Venäjältä lähetetään niitä kymmeniä eri kohteita vastaan. Taivaalla parveilevat räjähdedroonit samalla vaikeuttavat risteilyohjusten ja muiden kalliimpien asejärjestelmien torjuntaa.

Ukrainan kerrotaan kehittäneen uuden kotimaisen keinon Shahedien alasampumiseksi. Presidentti Volodymyr Zelenskyin julkaisemalla videolla esiteltiin ukrainalaisten ja belgialaisten puolustusalan yhtiöiden edustajien tapaamista. Mukana oli myös Belgian pääministeri Bart De Wever.

Esillä oli Ukrainassa valmistettuja tiedustelu- ja hyökkäysdrooneja, maarobotteja sekä meridrooneja eli kauko-ohjattavia räjähdeveneitä.

– Olemme ylpeitä, että teollisuutemme on auttanut Ukrainan suojaamisessa näin paljon. Nämä ”linnut” ovat meille hyvin tärkeitä ja venäläisten kannalta hyvin vaarallisia, Volodymyr Zelenskyi sanoi.

Tilaisuudessa esiteltiin myös uusi drooni, joka on suunniteltu Venäjan käyttämien Shahed-lennokkien tuhoamiseen. Sen kerrotaan olevan jo käytössä ja tuhonneen viimeisten kahden kuukauden aikana yli 20 Shahedia.

Sillä voidaan tuhota myös pienempiä kohteita eli erityisesti Ukrainan ilmatilassa lentäviä tiedustelulennokkeja. Uuden droonin yksityiskohdat ovat hämärän peitossa, mutta Militarnyi-sivuston mukaan sen huippunopeus on 200 kilometriä tunnissa ja suurin lentokorkeus viisi kilometriä.

Ukrainassa kehitetään muitakin vastaavia ratkaisuja, sillä edullisten droonien käyttö on huomattavasti tehokkaampaa verrattuna kohteiden tuhoamiseen kalliilla ilmatorjuntaohjuksilla, joiden varastot ovat rajallisia.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS