LKS 20221006 A man walks past t-shirts bearing images of Russian President Vladimir Putin and Yury Gagain, the first man in space, at a gift shop in downtown Moscow on October 6, 2022, on the eve of Vladimir Putin's 70th birthday. LEHTIKUVA / AFP, AFP / LEHTIKUVA / ALEXANDER NEMENOV

”Venäläiset vain teeskentelevät, että mitään ei ole tapahtunut”

Värväyksen vaikeudet kertovat moskovalaiskirjailijan mielestä ”erikoisoperaation” todellisen tuen ohuudesta.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Maanpaossa elävän kirjailija Dmitri Gluhovskin, 43, mukaan venäläisten enemmistö ei tosiasiassa tue Ukrainaan kohdistuvaa hyökkäyssotaa vaan tuntee sekä sitä että presidentti Vladimir Putinia kohtaan pelkoa.

Moskovassa aiemmin asunut Gluhovski on tunnettu venäläinen tieteiskirjailija, jonka vuonna 2005 ilmestynyt esikoisromaani Metro 2033 oli aikanaan valtava menestys Venäjällä. Nyt häntä uhkaa kotimaassaan jopa kymmenen vuoden vankeusrangaistus ”asevoimien mustamaalaamisesta”, koska hän oli kirjoittanut Instagram-tilillään sanat: ”Ei Ukrainan sodalle. Myöntäkää, että tämä on todellinen sota koko Ukrainan kansaa vastaan, ja lopettakaa se!”.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Ymmärsin, että oli mahdotonta teeskennellä, ettei sotaa ollut. Kaikki oli liian mustavalkoista: hyökkääjä ja hyökkäyksen kohde, uhri ja pyöveli. En voinut pysyä hiljaa, joten päätin julkaista Instagramissa sotaa vastustavan päivityksen, Gluhovski sanoo ranskalaislehti Le Mondelle.

Kun Putin määräsi 21. syyskuuta ”osittaisen liikekannallepanon”, Gluhovski kertoo käsittäneensä, että kukaan Venäjällä ei estäisi presidenttiä viemästä maataan totaaliseen sotaan.

– Tämä sota ei kohdistu ainoastaan Ukrainaan. Se on suunnattu myös Venäjää, Venäjän kansaa vastaan. Kyse on sodasta Venäjän tulevaisuutta vastaan, jotta sen kansa pysyisi orjuutettuna, jotta Putin voisi ylläpitää hallintoaan verellä jopa vielä kuolemansa jälkeen, hän toteaa.

Murhaajia ja raiskaajia

Venäläisten passiivista suhtautumista sotaan selittävät Gluhovskin mielestä ne ”viisaudet”, joita heidän mieliinsä on sukupolvesta toiseen järjestelmällisesti iskostettu.

– Muisto stalinismin ajasta ja sorrosta on läsnä jokaisessa perheessä isovanhempien kertomusten ja vanhempien antaman kasvatuksen kautta. Kaikille on opetettu, että viranomaisten vastustaminen ei ole hyvä asia ja että siitä seuraa väistämätön rangaistus, hän sanoo.

– Ihmisten tavanomainen strategia on teeskennellä näkymätöntä. Siksi ainoa koko maassa havaittava joukkoliike on muuttoliike, hän toteaa.

Miljoonat venäläiset pakenevat hänen mukaansa omasta maastaan, koska se on ainoa asia, johon he kokevat pystyvänsä. Putin ja turvallisuuspalvelut ovat viimeisten kahdenkymmenen vuoden aikana huolehtineet kovakätisesti siitä, että protestien voimaan ei usko enää kukaan.

Se, että Kreml joutuu värväämään hyökkäysarmeijansa sotilaat vankiloissa viruvista rikollisista, murhaajista ja raiskaajista, kertoo kuitenkin Gluhovskin mielestä siitä, että Venäjän kansa ei ole mielipidemittausten tuloksista huolimatta aidosti kannattanut sotaa.

– Lukuun ottamatta sitä aggressiivista vähemmistöä, joka on hyvin aktiivinen sosiaalisissa verkostoissa ja jota Putinin propagandistit yllyttävät, mitään tukea [sodalle] ei ole. Useimmat ihmiset ovat vain piiloutuneet ja teeskentelevät, että mitään ei ole tapahtunut.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS