Uusi viikko alkaa poutaisena, mutta säästä povataan vaihtelevaa. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Viikko alkaa poutaisena, lumikuurot kuitenkin mahdollisia

Alkavan viikon säästä povataan vaihtelevaa.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Alkavan viikon sää vaikuttaa Forecan ennusteen mukaan vaihtelevalta. Vaikka viikko alkaakin poutaisena, ovat lumi-, räntä- ja vesikuurot paikoin mahdollisia, sanoo meteorologi Sara Salonen. Kylmin jakso jäänee tulevalla viikolla kuitenkin lyhyeksi, ja alkuviikolla lämpötilat ovat noususuunnassa. Maanantaipäivänä lämpötila nousee maan etelä- ja keskiosassa 3-8 asteeseen, pohjoisessa taas 2 ja 4 asteen välille.

Etelässä lumikuurot ovat mahdollisia lähinnä öisin, ja lumi tuskin jää etelässä maahan. Maanantaina kuurosateet painottuvat maan itäosaan.

– Maanantainkin sateet tulevat vaihtelevassa olomuodossa. Yöllä ja varhain aamulla on pakkasta, jolloin sateet ovat lähinnä lunta. Päiväsaikaan etelässä ja lännessä sade on vettä, muualla räntää tai lunta, Salonen kertoo Forecan blogissa.

Loppuviikon ennusteisiin liittyy meteorologin mukaan yhä epävarmuutta. Jos korkeapaine Etelä-Skandinavian ja Länsi-Euroopan yllä antaa periksi, voi matalapaine tuoda Suomeen loppuviikosta sateita ja puuskaisia tuulia. Ennusteissa on kuitenkin suurta vaihtelua, Salonen korostaa.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS