WC-istuin Kiovassa Venäjän-suurlähetystön edessä. Vessanpöntöstä on tullut venäläisten sotarosvoilun symboli. LEHTIKUVA / AFP Sergei Supinsky

”Vladimir Putin antoi meille luvan ryöstellä”

Tiedustelupalvelun salakuuntelema venäläissotilas puhui varkauksistaan Ukrainassa.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Venäläissotilaiden käsitys on, että maan johtaja Vladimir Putin on henkilökohtaisesti antanut luvan Venäjän armeijalle ryöstellä Ukrainassa, kertoo Ukrainan tiedustelupalvelun julkaisema salakuuntelutallenne.

– Lyhyesti sanoen, meidän ryöstelymme täällä [Ukrainassa] ei ole rikosoikeudellisesti rangaistavaa. Putin salli sen. Hän antoi siitä asetuksen, että ryöstely on sodassa sallittua, sanoo venäläissotilas puhelimessa vaimolleen nauhalla.

Samoin venäläissotilas valittelee kateellisena, että hänen esimiehensä varastavat ”televisioita, astianpesukoneita grillejä… kaikkea!”. Rivimiehille ei jää tällaista mahdollisuutta. Sen sijaan hän oli saanut varastettua paremmat sotilassaappaat. Ryöstelyn avulla venäläissotilaat ylipäätään saavat parempia varusteita itselleen, kuten luotiliivejä ja  Multicam-maastovaatteita.

– Nämä Ukrainan armeijan käyttämät tshekkiläiset varsisaappaat ovat paljon paremmat kuin meidän omamme. Ensinnäkin, ne ovat kevyet, meidän omamme painavat pari kiloa ja niissä jalat hikoavat. Sen sijaan näissä tshekkiläisissä on tuuletus, hitto, venäläissotilas ihmettelee.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS