Wagner-hautojen seppeleet kasassa matalaksi lanatun hautausmaan edustalla. www.x.com/wartranslated

Wagnerin suuri hautausmaa pantiin tasaiseksi: Tilalle tuli sorakenttä

Palkka-armeijan paitaan pukeutunut mies valittaa asiasta videolla.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Sosiaalisessa mediassa kiertää venäjänkielinen video, jossa Wagnerin paitaan sonnustautunut mies kävelee alueella, jossa sijaitsi ennen Wagner-joukkojen hautausmaa. Nyt hautausmaa on lanattu tasaiseksi sorakentäksi.

Wagnerin suurista hautausmaista on kerrottu julkisuudessa aiemminkin. Verkkouutiset on kertonut Wagnerin niistä aiemmin tässä ja tässä.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Videon mies sanoo olevansa Nikolaevin hautausmaalla. Samanniminen kaupunki sijaitsee Rostovin alueellä lähellä Venäjän ja Ukrainan rajaa.

– Kaikki on tuhottu. Mitä oikein teette, mies valittaa kuvaamallaan videolla, jonka War Translated-tili on tekstittänyt viestipalvelu X:ssä.

Miehen taustalla näkyy alueen parissa työskenteleviä työmiehiä.

– Tämä on rienausta. Ihmiset kuolivat Venäjän puolesta ja nyt veditte heidän hautansa mataliksi.

Videolla mies esittelee suurta kivistä muistomerkkiä, jonka edesmennyt Wagner-johtaja Jevgeni Prigozhin aiemmin kävi vihkimässä. Hautojen ristit ja seppeleet on kerätty isoihin kasoihin.

Mies esittelee ristejä, joissa on kuolinvuodeksi merkitty 2023.

– Kaikki Wagnerin seppeleet on viskottu kasaan. Ja täällä, missä töitä tehdään, oli paljon Wagner-sotilaiden hautoja. En ymmärrä, mitä he tekevät. Hautojen paikalla on nyt soraa, mies tilittää.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS