Muun muassa Venäjän Aeroflotin koneista iso osa on leasing-koneita. AFP/LEHTIKUVA/KIRILL KUDRYAVTSEV

Yhtiö menetti Venäjälle 113 konetta

Maailman suurin lentokoneiden leasing-yhtiö menetti pakotteiden vuoksi Venäjälle 113 konetta.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

AerCap Holdings menetti lentokoneensa, kun Venäjä takavarikoi ne vastauksena lännen asettamiin Ukrainan sodan vastaisiin pakotteisiin, kertoo CNN.

Venäjän viranomaisten takavarikoimat lentokoneet ja 11 suihkumoottorit aiheuttivat AerCapille kahden miljardin dollarin nettotappion sen sijaan, että se olisi tehnyt ilman takavarikkoa 500 miljoona dollaria voittoa.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Yritys onnistui saamaan takaisin 22 matkustajakonetta ja kolme moottoria ennen kuin Venäjän viranomaiset takavarikoivat ne.

AerCap on jättänyt vakuutuskorvausvaatimuksia saadakseen koneensa takaisin, joskin osa vaateista on tehty venäläisille vakuutusyhtiöille.

Näitä vakuutuksia tukevat kuitenkin länsimaiset jälleenvakuutusyhtiöt, mutta AerCap totesi, että näiden vakuutusten mukaisten palautusten ajoitus ja määrä ovat epävarmoja.

AerCap omistaa noin 3 700 lentokonetta ja helikopteria.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS