Ylen liput liehuvat Helsingissä. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Yle aloittaa uudet muutosneuvottelut

Neuvottelujen piirissä on 364 henkilöä.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Yleisradio aloittaa uudet muutosneuvottelut, jotka voivat johtaa enintään 37 henkilön työsuhteen irtisanomiseen. Yle kertoo asiasta tiedotteessa.

Neuvottelut liittyvät kustannussäästöohjelman toteuttamiseen. Ensimmäisen vaiheen muutosneuvottelut käynnistettiin viime syksynä.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Nyt alkavat toisen vaiheen muutosneuvottelut kohdistuvat Luovat sisällöt ja media- sekä Strategia ja palvelut -yksiköihin, ja ne alkavat keskiviikkona 23. huhtikuuta. Neuvottelujen piirissä on 364 henkilöä.

Yhtiö tavoittelee säästöohjelman toisessa vaiheessa yhteensä noin kolmen miljoonan euron säästöjä henkilöstökuluista ja kahden miljoonan euron säästöjä muista kuluista.

– Säästöjä on haettu kaikkialta Ylestä ja muutoksia on jo toteutettu suuressa osassa taloa. Tarvitsemme kuitenkin vielä lisää sopeutuksia. Nyt tarkastellaan niitä toimintoja, joita ei vielä ole voitu tarkastella kokonaisuudessaan. Huolehdimme, että toimimme vastuullisesti muutoksessa ja tarjoamme henkilöstölle tukea muutoksessa, toteaa yhtiön toimitusjohtaja Merja Ylä-Anttila tiedotteessa.

Yhtiön tavoitteena on aikaansaada 50 miljoonan euron säästöt vuosina 2025–2026. Tähän asti tehdyillä säästötoimenpiteillä yhtiön arvioidaan saavuttavan noin 45 miljoonan euron säästöt.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS