Yle: Hyvä palkka ei houkuta lääkäreitä terveyskeskuksiin

Palkka ei saa nuoria lääkäreitä jäämään terveyskeskukseen töihin, jos työtä ei koeta muuten mielekkääksi.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Suomen terveyskeskukset kaipaavat kipeästi lääkäreitä, mutta nuoria lääkäreitä on vaikea houkutella edes palkalla. Aiheesta uutisoi Yle.

Lääkäreitä tarvittaisiin yli 400 lisää, joten vastavalmistuneiden lääkärien ei tarvitse stressata töiden saamisesta.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Esimerkiksi Tampereella tarjottiin aloittavalle lääkärille 5 000 euron kokonaispalkkaa, mutta Aamulehden mukaan hänelle oli tarjottu jo 8 000 euroa toisaalta. Lääkäriliitto on kuullut tällaisista summista, mutta ne ovat liiton mukaan yksittäisiä.

Vastavalmistuneen lääkärin taulukkopalkka on 3 340 euroa ilman lisiä. Monella paikkakunnalla lääkäri saa huomattavasti enemmän. Lääkärien keskipalkka oli pari vuotta sitten noin 6 500 euroa.

Ylen haastattelemien nuorten lääkäreiden Sara Launion ja Jesper Perälän mukaan palkka ei houkuta, jos terveyskeskustyötä ei muuten koeta mielekkääksi. Perälän mukaan nuori lääkäri jäisi todennäköisemmin terveyskeskukseen töihin, jos hän saisi yhdeksän kuukauden terveyskeskusharjoittelun aikana riittävästi koulutusta, tukea ja ohjausta.

– Kun nämä asiat ovat kunnossa, ei suuria palkkahoukuttimia tarvita, vaikka työpaikka olisikin hieman syrjäisemmällä seudulla. Palkkauksella voi houkutella lääkärin yleensä vain lyhyeksi aikaa, jos työolot eivät muuten mahdollista työn tekoa eli potilaiden hoitamista kunnolla, Perälä sanoo.

Sara Launion mukaan nuoret lääkärit kaipaavat työhönsä joustoja, esimerkiksi mahdollisuutta suunnitella omaa työaikaansa.

– Toiselta paikkakunnalta tulijat tekevät mielellään esimerkiksi 3–4 pidempää työpäivää niin, että myös kotipaikkakunnalla ehtii olla, hän sanoo.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS