Luokkahuone Helsingin yliopiston Viikin normaalikoulussa Helsingissä. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI

Yle: Lasten mielenterveysongelmat pahentuneet

Terveydenhuollon jonoutuminen heijastuu myös opiskeluhuoltoon.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Kuopion kaupungin opiskeluhuollon palveluesimies ja psykologi Tuulia Nicholls kertoo Ylelle, että vakavasti oireilevien, monenlaista tukea tarvitsevien ja hyvin heikossa kunnossa olevien nuorten määrä koulupsykologien vastaanotolla on noussut.

– Ne oppilaat, jotka ovat psykiatrisen hoidon tarpeessa, tulee päästä oikea-aikaisesti psykiatrisen hoidon piiriin. Opiskeluhuollon työssä keskitytään ennaltaehkäisyyn sekä arviointiin ja tuen antamiseen varhaisessa vaiheessa, Nicholls kertoo.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Terveydenhuollon jonoutuminen heijastuu kuitenkin myös opiskeluhuoltoon.

Nicholls kertoo oppilaiden ahdistuneisuuden, keskittymisongelmien, mielialaoireilun ja siihen liittyvän vakavankin itsetuhoisuuden määrän lisääntyneen jo parin viime vuoden ajan.

Syyt ovat moninaisia.

– Se liittyy esimerkiksi yleisen turvattomuuden tunteen lisääntymiseen, epävarmuuteen, mutta myöskin yhteiskunnallisiin ja koulutusjärjestelmissä tapahtuneisiin muutoksiin. Lisäksi ilmastoahdistus on monella nuorella voimakasta, Nicholls avaa.

Suomen Psykologiliiton puheenjohtaja Jari Lipsanen kertoo, että koventuneet paineet ovat osaltaan mielenterveysongelmien taustalla. Niin koulussa kuin työelämässäkin vaaditaan hyvää toimintakykyä.

– Myös itseohjautuvuutta vaaditaan koko ajan kouluissa ja työssä enemmän, hän toteaa.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS