J. R. R. Tolkienin kirjoittama Taru sormusten herrasta on suomalaisten lempikirja, ilmenee Ylen tekemästä kyselystä.
Mikään muu kirja ei saanut yhtä paljon mainintoja kuin Taru sormusten herrasta-kirjasarja. Vastausten mukaan suomalaiset ovat pitäneet kirjasta etenkin siksi, että se on tarjonnut lukijoille pakopaikan arkitodellisuudesta. Useampi vastaaja kertoo saaneensa kirjasta lohtua vaikeassa elämäntilanteessa.
Suomalaisten lempikirjojen kärjessä korostuu fantasiakirjojen lisäksi myös historialliset romaanit. Toiseksi suosituin kirja oli kyselyn mukaan Mika Waltarin Sinuhe egyptiläinen. Kolmannelle sijalle ylsi Väinö Linnan Tuntematon sotilas.
Neljänneksi tuli Raamattu.
Kyselyssä mainintoja saivat myös esimerkiksi J. K. Rowlingin Harry Potter-kirjat ja Astrid Lindgrenin Ronja ryövärintytär.