Kokoomuksen varapuheenjohtaja, kansanedustaja Elina Lepomäki hämmästelee hallituspuolueiden suhtautumista ravintola-alan ahdinkoon.
Puolue on ehdottanut, että poikkeuksellisessa tilanteessa ravintoloille sallittaisiin alkoholin ulosmyyntioikeus ja anniskelun arvonlisäveroa laskettaisiin tilapäisesti 24 prosentista 14 prosenttiin.
– Kokoomus esitti tänään eduskunnassa ravintoloille tilapäistä mahdollisuutta viinien ulosmyyntiin ja anniskelun alvin alentamista. Hallitus äänesti nurin, Elina Lepomäki kirjoittaa Twitterissä.
– Eikö näinä vaikeina aikoina voisi edes kokeilla keinoja, jotka tukevat liiketoimintaa ja ovat monessa maassa arkipäivää, Lepomäki kysyy.
Kokoomus esitti tänään eduskunnassa ravintoloille tilapäistä mahdollisuutta viinien ulosmyyntiin ja anniskelun alvin alentamista. Hallitus äänesti nurin. Eikö näinä vaikeina aikoina voisi edes _kokeilla_ keinoja, jotka tukevat liiketoimintaa ja ovat monessa maassa arkipäivää?
— Elina Valtonen (@elinavaltonen) March 8, 2021